Diabetomat to innowacyjne urządzenie przeznaczone dla pacjentów cierpiących na cukrzycę. Jest przenośne, szybkie i bezinwazyjne, działając na podstawie analizy oddechu. To przełomowe rozwiązanie, które znacznie ułatwia życie osobom z tą przewlekłą chorobą metaboliczną. Diabetomat, opracowany przez Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu, jest polskim projektem o międzynarodowym znaczeniu.
Według danych WHO, na całym świecie cukrzycą choruje ponad 440 milionów osób, a rocznie 1,6 miliona traci walkę z tą chorobą. W Polsce cukrzycą boryka się 3 miliony osób, uznając ją za problem społeczny i cywilizacyjny. Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną wynikającą z zaburzeń wydzielania lub działania insuliny, hormonu regulującego poziom cukru we krwi. Osoby z cukrzycą muszą regularnie kontrolować poziom cukru we krwi poprzez samodzielne podawanie insuliny lub przyjmowanie leków doustnych. Pomiar glukozy za pomocą glukometru paskowego, który wymaga nakłucia skóry (zwykle palca) i pobrania kropli krwi, może być uciążliwy dla pacjentów. Często konieczne jest wykonywanie takiego pomiaru nawet 5-10 razy dziennie, co może stanowić problem dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi lub wzrokowymi. Czy istnieją inne metody monitorowania poziomu cukru?
Diabetomat został opracowany przez Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu jako przenośny analizator oddechu. To urządzenie umożliwia bezinwazyjne monitorowanie cukrzycy poprzez analizę śladowych ilości substancji chemicznych (biomarkerów) wydychanych przez pacjenta. Diabetomat ma na celu ułatwienie codziennego życia osób z cukrzycą, wspierając ich zdrowie.
“Cukrzyca to choroba społeczna i cywilizacyjna. Coraz więcej osób zmaga się z tą chorobą, a życie z nią nie jest łatwe. Szczególnie uciążliwe jest regularne monitorowanie poziomu cukru za pomocą glukometru paskowego i pobieranie krwi poprzez nakłucie palca. Nasz diabetomat to nowoczesne urządzenie, które analizuje stężenie biomarkerów cukrzycy w wydychanym powietrzu, takich jak aceton, etanol i lotne węglowodory. Na podstawie tych danych można ocenić stan metaboliczny organizmu i określić poziom cukru we krwi. Urządzenie nie wymaga pobierania krwi, jest również lekkie i kompaktowe” – wyjaśnia Wojciech Andrysiewicz z Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu.
Diabetomat został stworzony z myślą o wszystkich osobach z cukrzycą, ale szczególnie ułatwia życie pacjentom z niepełnosprawnościami ruchowymi lub wzrokowymi. To proste i intuicyjne urządzenie, które zwiększa samodzielność pacjentów i umożliwia skuteczniejsze monitorowanie ich stanu zdrowia. Autorzy projektu planują rozwinięcie Diabetomatu o moduł telemedycyny wraz z aplikacją mobilną. Aplikacja będzie rejestrować historię pomiarów i przypominać pacjentom o konieczności przeprowadzenia kontroli. Będzie również mogła przekazywać wyniki badania bliskiej osobie lub pracownikowi opieki medycznej.
Dobra wiadomość dla osób z cukrzycą jest taka, że Diabetomat wkrótce trafi na rynek. Obecnie proces komercjalizacji urządzenia jest w toku, a badania kliniczne są finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.