Od podłogi aż po sufit – drewniane elementy aranżacji wnętrz zawsze w modzie

Od podłogi aż po sufit – drewniane elementy aranżacji wnętrz zawsze w modzie

Drewno jest niezmiennie ponadczasowym materiałem wykorzystywanym we wnętrzach. Przynosi nie tylko ciepło i przytulność, ale również reguluje wilgotność powietrza, stanowi doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Jest to materiał idealny, ale czy zawsze jest modny? Okazuje się, że im bardziej starodawny kawałek drewna, tym lepiej pasuje do nowoczesnych wnętrz. Co sprawia, że ten naturalny surowiec jest tak fenomenalny? Gdzie najlepiej się sprawdza?

Drewno na podłodze, na ścianach, w oknach, a nawet … na suficie

Największym atutem drewna jest jego wszechstronność. Obecnie trendy w nowoczesnym wystroju wnętrz obejmują różne wykorzystania drewna, takie jak podłogi z drewnianych desek ułożonych w kształcie “jodełki”, duże panele drewniane na ścianach lub sufitach, lamele drewniane oddzielające pomieszczenia, a także drewniane belki pod sufitem. Wnętrza dopełniają drewniane meble i dodatki, takie jak masywne stoły, postarzane ławy, tace i misy wykonane z wyżłobionych kawałków drewna, kwietniki, świeczniki oraz wieszaki z desek z recyklingu.

Projektanci i styliści wnętrz już dawno zauważyli, jak ciekawy efekt dają promienie słoneczne przenikające między lamelami żaluzji okiennych. W naturalny sposób podkreślają one inne elementy aranżacji wnętrz, a także kolor i fakturę ścian – zauważa Agnieszka Laskowska, Product Manager w firmie ANWIS.

Coraz częściej w aranżacji wnętrz domów i mieszkań sięgamy po naturalne materiały. Wykorzystujemy drewno do wykładania podłóg, ścian, okien, a nawet sufitów. Nie obawiamy się łączyć nowoczesnych i designerskich mebli z dodatkami wykonanymi z drewna z odzysku. Kładziemy nacisk na jakość, a nie na ilość, oddając w ten sposób szacunek dla otaczającej nas przyrody.

Okazuje się, że w nowoczesnym stylu wystroju wnętrz im bardziej wyraźnie zaznaczone słoje drewna, tym lepiej. Delikatnie żłobiona powierzchnia drewna oraz widoczne rysy i zacięcia, podkreślone naturalnymi pigmentami i olejami, stają się nowym wyznacznikiem luksusu, a niedoskonałości stają się pięknem.

Jakie drewno dobrać do konkretnego stylu?

Drewno doskonale pasuje do każdego stylu wystroju wnętrz. Znajduje swoje miejsce zarówno w rustykalnych przestrzeniach pełnych bibelotów, jak i nowoczesnych wnętrzach ceniących minimalizm. W rustykalnych lub industrialnych wnętrzach doskonale sprawdzają się deski naturalnie lub mechanicznie postarzane. Drewno bielone prezentuje się z kolei najlepiej we wnętrzach w stylu skandynawskim, natomiast klasyczne dębowe lub jesionowe drewno świetnie sprawdza się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach. Meble i dodatki z jasnego drewna idealnie uzupełniają wnętrza w stylu boho.

Projektowanie wnętrz zainspirowane naturą dominuje w najnowszych trendach aranżacyjnych. Otaczamy się roślinami, aby w niewielkim stopniu odnaleźć ukojenie w kontakcie z przyrodą. Powracają drewniane boazerie, lamele i panele o strukturalnej powierzchni, montowane na ścianach. Choć wcześniej obowiązywała zasada stosowania tego samego rodzaju drewna na podłogach i ścianach, dziś mamy dostęp do tak wielu rodzajów tego materiału, że możemy śmiało eksperymentować i łączyć gatunki o różnych odcieniach lub strukturze słoi.

Drewno jako materiał aranżacyjny zachwyca nas nie tylko swoją fakturą, ale także posiada właściwości tłumiące dźwięki i nadające ciepło wnętrzu. Mamy do dyspozycji wiele gatunków drewna, włączając w to egzotyczne. Ponadto, drewno doskonale absorbuje farbę, a za pomocą różnych metod renowacyjnych pozwala uzyskać interesujące efekty wizualne.

Drewniane żaluzje królują nie tylko na salonach

Nowoczesne żaluzje drewniane mają potencjał do całkowitej transformacji wystroju wnętrza. Lamele o jasnych kolorach optycznie powiększają przestrzeń, natomiast ciemniejsze lamele dodają głębi. Drewniane żaluzje stanowią doskonałą izolację termiczną. Mogą być montowane na ścianach, sufitach, ramach okiennych lub listwach przyszybowych. Dzięki swojej stabilności mogą być również instalowane na dużych przeszkleniach o szerokości do 360 cm.

– Jednym z gatunków drewna wykorzystywanym w żaluzjach drewnianych jest drewno abachi. Nazywane jest „zimnym drewnem”, ponieważ nie nagrzewa się tak mocno, jak inne gatunki, a co równie ważne jest trwałe. Posiada widoczną fakturę drewna, która stanowi wyjątkową dekorację każdego wnętrza  – wyjaśnia Agnieszka Laskowska, Product Manager w firmie ANWIS.

Innym interesującym gatunkiem drewna, z którego tworzy się nowoczesne żaluzje okienne, jest basswood. Ten gatunek cechuje się lekkością i wysoką odpornością na zmiany temperatur. Ma delikatną strukturę, która doskonale sprawdza się w minimalistycznym designie.

Wbrew pozorom, czyszczenie drewnianych żaluzji nie jest skomplikowane. Ważna jest delikatność i regularność. Jeśli regularnie usuwamy kurz z lameli, będą nam służyły przez wiele lat. W przypadku tłustych plam, wystarczy użyć prostych rozwiązań, takich jak woda z delikatnym mydłem lub ściereczki nasączone specjalnym płynem do ochrony drewna.

W tej samej kategorii