Obsługa maszyn – jak automatyzować?

Obsługa maszyn – jak automatyzować?

Maszyny CNC, wtryskarki, prasy krawędziowe czy tłoczące – każda z tych maszyn potrzebuje obsługi przy załadowywaniu materiałów, czy też wyładowywaniu części po obróbce. To zadania z kategorii powtarzalnych, żmudnych i monotonnych, stąd też zakłady produkcyjne szukają sposobu na ich zautomatyzowanie.

Dane Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) pokazują, że jest to jeden z najczęściej robotyzowanych procesów. Doskonale sprawdzają się tutaj również coboty. Urządzenia Universal Robots wspierają pracowników w zadaniach związanych z obsługą maszyn w wielu branżach, w tym metalowej, lotniczej, elektronicznej, motoryzacyjnej, produkcji z plastiku, czy też gumy.
Hiszpański producent SEAT Components korzysta z 11 cobotów UR10e do obsługi procesu wyładowywania po obróbce 18.000 kół zębatych dziennie. Polski Rumet, producent armatury mosiężnej, korzysta również z 11 robotów współpracujących UR. Automatyzują one czynności związane z załadunkiem maszyn CNC oraz maszyn transferowych zajmujących się obróbką skrawaniem poszczególnych kształtek.

Eksperci Universal Robots przygotowali e-book dla osób zainteresowanych automatyzacją tego procesu. Z materiałem można zapoznać się na stronie: https://www.universal-robots.com/pl/zastosowania/obs%C5%82uga-maszyn/

Wydajność wyższa nawet o 300%
Każdy producent dąży do uzyskania większej wydajności w jak najkrótszym czasie. Coboty pomagają wyeliminować problem niedoboru pracowników, a zarazem zapewniają wysokiej jakości wyniki przez cały czas pracy – nawet 24/7. Powierzając robotom współpracującym procesy powtarzalne, monotonne i często niebezpieczne, można przydzielić obecnemu w firmie personelowi zadania o wyższej wartości. Wspiera to ograniczenie rotacji pracowników i jednocześnie ogranicza ryzyko ich urazów oraz zwiększa ich zadowolenie z pracy.

Dokładnie w taki sposób postąpił polski producent armatury mosiężnej – Rumet. Firma w 2015 r. wdrożyła swoje pierwsze dwa coboty Universal Robots. Wśród powodów tej decyzji były m.in.: braki kadrowe, które skutkowały ograniczeniami w przyjmowaniu nowych zleceń oraz potrzeby zapewnienia wysokiej, powtarzalnej jakości wyrobów. Dziś w Rumecie pracuje 11 robotów współpracujących UR. Automatyzują one czynności związane z załadunkiem maszyn CNC oraz maszyn transferowych zajmujących się obróbką skrawaniem poszczególnych kształtek. Firma zdecydowała się na coboty marki Universal Robots z uwagi na łatwość ich wdrożenia i obsługi, wszechstronność oraz zdolność dopasowania się do zmiennych potrzeb w zakładzie.

Efekty z robotyzacji? Zwiększenie mocy produkcyjnych, standaryzacja i podniesienie jakości. Firma szacuje, że wydajność w zależności od stanowiska i obrabianego elementu wzrosła między 65% a nawet 300%. Ponadto coboty umożliwiły lepsze zarządzanie personelem. Przed wprowadzeniem robotów współpracujących, jeden pracownik musiał poradzić sobie z równoczesną obsługą dwóch maszyn. Obecnie dwie osoby na zmianie wystarczają, by zaprogramować i nadzorować pracę 8 cobotów współpracujących z tokarkami CNC, a trzecia zajmuje się programowaniem i obsługą pozostałych robotów pracujących przy maszynach transferowych. Zmiana ta była bardzo istotna z punktu widzenia zarówno pracowników, jak i firmy.

Dlaczego coboty
Automatyzacja obsługi maszyn robotami współpracującymi może sprawdzić się w wielu zakładach.

Po pierwsze powierzchnia zakładu nie stanowi problemu. Przy odpowiedniej ocenie ryzyka coboty UR można instalować bez wygrodzeń ochronnych, blokad, czy barier.

Coboty są łatwe w obsłudze. Nie jest konieczne wcześniejsze doświadczenie programistyczne. Prosty proces programowania zapewnia maksymalną elastyczność. Automatyzację obsługi nowych części można przygotować w ciągu kilku minut, co jest szczególnie istotne przy produkcji wieloseryjnej i niskonakładowej.

Nie bez znaczenia jest też szybki zwrot z inwestycji. Średnio firmy uzyskują go w ciągu 12 miesięcy.

Wiodący producent robotów współpracujących, Universal Robots, pierwszego cobota zaprezentował w 2008 roku i od tamtej pory firma sprzedała na całym świecie ponad 75 000 sztuk. Obsługa maszyn była pierwszym w pełni zrobotyzowanym zastosowaniem przez modele UR i dalej pozostaje jej największym segmentem zastosowań.

Universal Robots ma w swoim portfolio 6 różnych modeli cobotów. Sprawdź wszystkie ich możliwości na stronie: https://www.universal-robots.com/pl/

W tej samej kategorii