Niezawodny i dopasowany do potrzeb – idealny trak taśmowy dla profesjonalisty

Niezawodny i dopasowany do potrzeb – idealny trak taśmowy dla profesjonalisty

W obliczu wzrostu cen energii i kosztów pracy każda inwestycja w wyposażenie firmy wymaga przeprowadzenia wielu kalkulacji. Przedsiębiorcy zajmujący się profesjonalną obróbką drewna są szczególnie narażeni na skutki zawirowań gospodarczych. Zużycie energii przez maszyny oraz liczba pracowników potrzebnych do ich obsługi mają bezpośredni wpływ na sytuację finansową zarówno małego, jak i dużego tartaku. Dlatego zakup nowego sprzętu stanowi obecnie duże wyzwanie, które łączy się z wieloma dylematami.

– Cena maszyny zależy nie tylko od podstawowych parametrów, takich jak szerokość piły czy wydajność, ale również od zastosowanych rozwiązań technicznych usprawniających pracę. Przy zakupie traka taśmowego należy zwrócić uwagę nie tylko na jego wielkość, solidność konstrukcji i moc silnika, ale także na dodatkowe cechy, takie jak łatwość serwisowania czy ewentualne zastosowanie hydrauliki. Choć dodatkowe funkcjonalności podnoszą cenę, to w ostatecznym rozrachunku mogą okazać się opłacalne – zauważa Zbigniew Skillandat z firmy Trak-Met z Biskupca, która od 1997 roku dostarcza traki taśmowe do polskich i zagranicznych tartaków.

Wybór maszyny do dużego tartaku

Do dużego tartaku zaleca się wybór traka taśmowego o dużej wydajności i wytrzymałości. Ważne jest, aby maszyna była odpowiednio szeroka i długa. Ponadto, sprzęt powinien być wyposażony w mocny silnik oraz solidną konstrukcję, aby zapewnić stabilne i precyzyjne cięcie. Warto zwrócić uwagę na cechy taśmy tnącej – zastosowanie szerokiej taśmy powoduje wzrost wydajności cięcia, ale jednocześnie zwiększa zużycie energii. Należy również sprawdzić, czy taśma wymaga walcowania, co może skutkować dodatkowymi kosztami serwisowania.

– Koncentrowanie się wyłącznie na kilku, pozornie najważniejszych parametrach to błąd. Należy brać pod uwagę różnorodne cechy, których połączenie może dać oczekiwany rezultat. Przykładowo, nasz trak taśmowy TTS-1200/60 STANDARD ma taśmę o szerokości 60 mm, ale jego wydajność i jakość cięcia są praktycznie na takim samym poziomie, co w przypadku traków z taśmą 100 mm. Co najważniejsze, koszty użytkowania TTS-a są znacznie niższe niż traka szerokotaśmowego, ze względu na mniejsze zużycie energii i brak konieczności walcowania taśmy – mówi Zbigniew Skillandat.

TTS-1200/60 STANDARD jest jednym z traków taśmowych marki Trak-Met, którego innowacyjność doceniło jury targów DREMA w Poznaniu, nagradzając maszynę złotym medalem w 2022 roku.

Zakup nowoczesnego traka taśmowego do dużego tartaku może zoptymalizować proces produkcji. Usprawnieniem pracy jest np. wyposażenie maszyny w układ hydrauliczny ułatwiający manewrowanie dużymi, ciężkimi kłodami, czy też zastosowanie rozwiązań ograniczających gromadzenie się trocin i kory pod obrabianą kłodą.

Do obróbki drewna na mniejszą skalę

Przedsiębiorca, który potrzebuje maszyny do obróbki drewna na mniejszą skalę, powinien przede wszystkim oszacować oczekiwaną wydajność traka taśmowego. Pozwoli to ograniczyć ryzyko przeinwestowania, a planowany budżet wykorzystać na zakup sprzętu o jak największej precyzji cięcia, wyposażonego w udogodnienia poprawiające komfort i bezpieczeństwo pracy. Należy brać pod uwagę moc silnika, stabilność konstrukcji, łatwość obsługi i konserwacji, a także dodatkowe możliwości, które oferują producenci.

– Warto zauważyć korzyści, jakie w przypadku mniejszych zakładów może przynieść kupno mobilnego traka taśmowego. Dzięki konstrukcji osadzonej na homologowanej przyczepie można nie tylko realizować zlecenia poza siedzibą firmy. To rozwiązanie sprawdzi się także w mniejszych zakładach z ograniczoną powierzchnią produkcyjną. W razie potrzeby, szybko i łatwo można zmienić lokalizację maszyny – zauważa Zbigniew Skillandat.

Obecnie mobilne traki taśmowe zyskują popularność nie tylko w tartacznictwie, ale również w firmach wyrębowych, zakładach stolarskich i meblarskich, a nawet w rolnictwie. Inwestycja w mobilny trak taśmowy może nie tylko poszerzyć ofertę usług, ale również stanowić pierwszy krok do otwarcia nowego biznesu w branży drzewnej.

Niezawodność przede wszystkim

Niezależnie od skali prowadzonej działalności, najważniejszym oczekiwaniem profesjonalistów wobec sprzętu jest niezawodność. Działanie bezawaryjne przekłada się na ograniczenie przestojów w pracy i minimalizację ryzyka ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z naprawami lub wymianą sprzętu. Korzystanie z trwałych urządzeń pozwala osiągać możliwie najwyższą wydajność, a co za tym idzie – lepsze wyniki biznesowe.

Przed zakupem maszyny warto więc zapoznać się z opiniami na temat producenta, sprawdzić jakość zastosowanych podzespołów oraz dowiedzieć się o możliwościach serwisu i ewentualnych napraw. Nic bowiem nie niszczy reputacji i budżetu przedsiębiorstwa tak skutecznie, jak długie przerwy w pracy związane z naprawami i niedotrzymywanie ustalonych terminów realizacji zleceń.

W tej samej kategorii