Kiedy w życiu młodych rodziców pojawiają się dzieci, ich życie ulega przemianie. Szczególnie, gdy na świat przychodzi pierwsze dziecko, muszą się wszystkiego intensywnie uczyć. Nikt automatycznie nie posiada całej wiedzy na temat opieki, wychowania i edukacji najmłodszego członka rodziny. Ponadto każde dziecko musi być traktowane indywidualnie. Młode matki często otrzymują rady od ludzi o dobrych intencjach, jednak rady te są często skrajne i należy je odpowiednio wyważyć. Ważne jest, aby rodzice nie byli wprowadzani w błąd przez takie rady i mogli sami decydować o tym, co jest najlepsze dla ich dzieci.
To jak rodzice ubierają swoje dzieci, czy to noworodki, maluchy czy kilkulatki, jest bardzo często kwestią sporną. A komentarze takie jak. ‘Ubierasz je za cienko, mają zimne ręce, musi im być zimno’, ‘Po co ci tyle koszulek, wystarczy jedna, musi im być za ciepło, skoro tak je ubierasz’, ‘Musisz być przygotowana’.
Ręce nie są wskaźnikiem temperatury ciała, więc ‘zimne ręce’ stały się przestarzałe już dawno temu. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy ubrania dziecka są zbyt ciepłe, jest sprawdzenie rąk, nadgarstków i szyi. Jest to najlepszy sposób, aby określić, czy dziecko jest zbyt ciepłe, aby być zimnym, czy zbyt gorące i spocone. Następnie zmniejsz lub dodaj warstwy ubrań w zależności od pogody.
Znacznie groźniejsze od hipotermii jest przegrzanie. Na przegrzanie szczególnie narażone są niemowlęta do pierwszego roku życia, ponieważ ich układ termoregulacyjny nie jest jeszcze w pełni rozwinięty i trudno jest im się schłodzić. W tym przypadku warto zastosować się do kilku cennych wskazówek.
– Po pierwsze, niemowlęta (dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie chodzić) powinny być ubierane w jedną warstwę odzieży więcej niż mają. Na przykład, jeśli jest lato i masz na sobie cienką sukienkę, dziecko powinno być ubrane w cienką bawełnianą piżamkę.
– Ubieraj dzieci na “cebulkę”, aby mogły dostosować swoje ubranie do zmian warunków pogodowych.
– Miejcie przy sobie kocyk, który przyda się, gdy dziecko zaśnie.
– Latem słońce jest najsilniejsze między godziną 10 a 16, dlatego unikaj spacerów.
– W czasie upałów należy zadbać o to, aby temperatura w domu nie przekraczała 22°C (jeśli używacie wentylatora, upewnijcie się, że nie jest on skierowany bezpośrednio na dziecko).
– Ważne jest również, aby w chłodne dni nie zwiększać liczby lub grubości koszulek i sweterków. Nawet jeśli jest trochę zimno, dzieci mogą szybko nabrać sił, a dzieci, którym jest za gorąco, mogą szybko się przeziębić.
– Nawet jeśli dziecko śpi, wyjście na krótką chwilę i pozostawienie otwartych okien może być niebezpieczne dla dziecka, ponieważ temperatura wewnątrz samochodu może szybko wzrosnąć do poziomu zagrażającego życiu.
– W ciepłe dni zawsze należy zadbać o dobre nawodnienie.