Praca kierowcy lub kuriera aplikacyjnego to wyjątkowo odpowiedzialna profesja. W Twoich rękach jest nie tylko własne bezpieczeństwo, ale także życie i zdrowie pasażerów oraz stan przewożonego mienia. Choć samodzielnie ustalasz harmonogram swojej pracy i decydujesz o zakresie świadczonych usług, potrzebujesz profesjonalnego wsparcia ubezpieczeniowego w naprawdę szerokim zakresie. Na szczęście istnieją kompleksowe rozwiązania, które nie tylko ułatwiają i optymalizują pracę kierowcy, ale także czynią ją bardziej stabilną i bezpieczną.
Przezorny zawsze ubezpieczony
O tym, że lepiej być przygotowanym na różne ewentualności, nawet jeśli mogą się one nigdy nie wydarzyć, niż ryzykować nieprzyjemne konsekwencje braku przygotowania, można się w życiu przekonać nie raz.
– Wielu kierowców i kurierów, którzy podejmują pracę dla przedsiębiorstw świadczących usługi przewozu osób czy towarów za pomocą aplikacji, wychodzi z założenia, że obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu nie wystarczy, by czuć się w pełni spokojnie, komfortowo i bezpiecznie – mówi Wiktor Grejber, Co-founder Natviol, aplikacji rozliczeniowej dla kierowców i kurierów. – Dopiero dodatkowe ubezpieczenie zapewnia odpowiednią ochronę finansową w sytuacji, gdy podstawowa polisa nie obejmuje wszystkich ryzyk. – dodaje.
Choć koszt dodatkowej polisy może początkowo odstraszać, zwłaszcza gdy praca jako kierowca czy kurier jest zajęciem pobocznym, warto pamiętać, że istnieją rozwiązania, które dopasowują koszt ubezpieczenia np. do ilości przejeżdżanych kilometrów.
Ubezpieczenie OC/AC samochodu to podstawa
Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które umożliwia pokrycie szkód powstałych w wyniku wszelkiego rodzaju kolizji lub wypadków, a także wskutek pożaru, ekstremalnej pogody, zderzeń ze zwierzętami oraz kradzieży lub działań osób trzecich. Podczas gdy obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni jedynie poszkodowanych w zdarzeniach drogowych, ubezpieczenie AC zabezpiecza także interesy sprawców. Warto pamiętać, że w przypadku kradzieży samochodu, ubezpieczenie AC pozwala uzyskać odszkodowanie na zakup nowego pojazdu.
– Choć pełne Autocasco pozwala pokryć wszelkie możliwe szkody powstałe z naszej winy, w wyniku działań osób trzecich lub warunków zewnętrznych, istnieje także możliwość wykupienia ograniczonego zakresu ubezpieczenia AC – podpowiada Wiktor Grejber z Natviol. – Koszty AC ustalane są indywidualnie, ale większość towarzystw ubezpieczeniowych dodatkowo docenia m.in. bezszkodową jazdę, garażowanie samochodu, a nawet popularność danej marki, co pozwala obniżyć cenę dodatkowego ubezpieczenia nawet o kilkadziesiąt procent. – wyjaśnia.
Niższą cenę polisy gwarantuje także zakup dodatkowego ubezpieczenia w ramach pakietu OC/AC. Warto zwrócić także uwagę, że ubezpieczenie AC często mylone jest z ubezpieczeniem Assistance, które zapewnia znacznie szerszy zakres wsparcia, m.in. udostępnienie auta zastępczego, wymianę opon, dostarczenie paliwa lub części zamiennych, a także holowanie do najbliższego warsztatu.
– Branża taxi dla ubezpieczycieli jest trudnym segmentem rynku ze względu na czyhające ryzyka związane z możliwością wystąpienia szkody. Niemniej, świadomość kierowców również rośnie, a idąc za tym potrzeby ubezpieczeniowe. W tym półroczu, spośród naszych klientów tylko 4% z nich zdecydowało się na zakup wyłącznie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Najpopularniejszym rozszerzeniem ochrony jest ubezpieczenie assistance, że zniesioną franszyzą kilometrową (możliwość holowania auta spod domu). Według danych PIU, tylko 26% kierowców decyduje się na zakup ubezpieczenia AC, jednak w przypadku naszych klientów jest to aż 42% – czyli możemy powiedzieć, że niemal co drugi kierowca taxi wykupuje ubezpieczenia AC, aby zabezpieczyć się i nie ponosić strat finansowych związanych z uszkodzeniem narzędzia pracy. Najczęściej jest to AC w wariancie serwisowym, bez konsumpcji sumy ubezpieczenia. – Krystian Rolka z Cachet.
Ubezpieczenie hulajnogi lub roweru? Nie ma problemu!
Coraz więcej kurierów i dostawców jedzenia działających pod szyldem popularnych aplikacji, decyduje się na świadczenie swoich usług z wykorzystaniem roweru lub hulajnogi elektrycznej. To znacznie wygodniejsze, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie w godzinach szczytu trudno przedrzeć się samochodem przez zakorkowane ulice.
W tym przypadku rozwiązaniem jest ubezpieczenie rowerowe, które chroni nie tylko rower, ale także rowerzystę. Dodatkową ochroną można objąć także przewożony bagaż. Ubezpieczenie rowerowe może zostać zawarte zarówno na cały rok, jak i wybrany sezon, a swoim zasięgiem obejmować konkretny kraj lub cały świat. Tego typu polisa zabezpiecza nie tylko przed kradzieżą lub zniszczeniem, ale także chroni rowerzystę, gdy podczas jazdy wyrządzi krzywdę sobie lub innym uczestnikom ruchu.
– Tylko w 2023 skradziono aż 13 200 rowerów w Polsce. I choć rowery częściej giną z piwnicy, niż te przypięte z ulicy, na drugie ryzyko bardziej są narażone rowery elektryczne. W przypadku branży delivery i kurierów rowerowych kradzież roweru z ulicy jest najczęściej występującym zdarzeniem. Pozbawienie roweru o wartości 5000 złotych może spowodować to, że kurier przez miesiąc będzie odrabiać straty i pracować za darmo na nowy jednoślad. W przypadku ubezpieczenia takiego sprzętu płacimy tylko 295 złotych (dniówkę?), a w razie wystąpienia kradzieży zgłaszamy sprawę na policję, następnie do ubezpieczyciela i zyskujemy środki na zakup nowego sprzętu, bez narażania się na ryzyko straty dochodów i narzędzia pracy. Tutaj liczy się czas. – ekspert z Cachet.
Dodatkiem do ubezpieczenia rowerowego może być Assistance medyczny, który obejmuje m.in. wizytę u lekarza, wsparcie psychologa, pomoc w zakupie leków, transport do szpitala, hospitalizację i rehabilitację, a nawet opiekę nad dziećmi oraz zwierzętami domowymi.
Ubezpieczenie NNW komunikacyjne – spokój ducha dla kierowcy i pasażera
Pełną ochronę zdrowia i życia kierowcy oraz pasażerów zapewnia dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków). Taka polisa przypisana jest do konkretnego pojazdu i chroni wszystkie osoby, które się nim poruszają. Warto jednak pamiętać, że liczba chronionych pasażerów nie może przekraczać dopuszczalnej, wskazanej przez producenta pojazdu.
Polisa NNW działa przez całą dobę i obejmuje m.in. śmierć kierowcy lub pasażera w wyniku wypadku komunikacyjnego, całkowitą i trwałą niezdolność do pracy, a także trwały uszczerbek na zdrowiu w wyniku wypadku komunikacyjnego. Ubezpieczenie nie chroni jednak sprawców i uczestników kolizji, którzy uciekli z miejsca zdarzenia, nie posiadali ważnego prawa jazdy oraz aktualnego przeglądu technicznego pojazdu lub kierowali pojazd pod wpływem alkoholu, narkotyków, czy innych substancji odurzających.
Ponieważ na polskim rynku nadal brakuje kierowców i kurierów aplikacyjnych, większość zleceniodawców i pośredników oferuje dodatkowe zniżki ubezpieczeniowe w ramach bonusu do wynagrodzenia podstawowego. Warto zatem prześledzić dokładnie wszystkie warunki współpracy i postawić na partnera, któremu nasz los nie jest obojętny.