Mimo licznych kampanii edukacyjnych, młode matki w Polsce wciąż potrzebują dużego wsparcia merytorycznego i technicznego w zakresie karmienia piersią. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla marki LOVI, aż 8 na 10 młodych mam w Polsce doświadczyło problemów związanych z karmieniem dziecka piersią.
Karmienie piersią to w ostatnich latach jeden z najczęściej poruszanych tematów związanych z macierzyństwem. Lekarze podkreślają bezcenny wpływ mleka mamy na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka oraz zalecają jak najdłuższe utrzymanie go w diecie niemowlaka. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje karmienie dziecka piersią przez pierwsze dwa lata jego życia.
Jednak z perspektywy młodych i przyszłych mam karmienie piersią wcale nie jest tak naturalne, jak mogłoby się wydawać. Jak wynika z ogólnopolskiego badania, przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie marki LOVI, prawie 80% młodych mam doświadczyło problemów w trakcie karmienia piersią[1]. Najczęstszymi z nich były niedobór pokarmu, na który skarżyło się ponad 26% respondentek, ból (25,2%) oraz poranione brodawki (24,9%). Niedobór pokarmu to także zmora przyszłych mam. 45% ankietowanych przyznało się do obaw związanych z karmieniem piersią, które miały będąc w ciąży. Ponad połowa z nich najbardziej obawiała się właśnie niedoboru pokarmu. Znamienny jest także fakt, że drugą najczęściej wymienianą przyczyną obaw przyszłych mam było poczucie braku wystarczającego doświadczenia i wiedzy.
Karmienie piersią to jeden z najbardziej naturalnych aspektów macierzyństwa – podkreśla Agnieszka Mińko, ekspertka laktacyjna – ale też jeden z bardziej stresujących. Z jednej strony przyszłe i młode mamy na każdym kroku słyszą, jak ważne dla zdrowia ich pociech jest mleko mamy i są zachęcane do jak najdłuższego karmienia piersią. Z drugiej strony początki karmienia, zwłaszcza u pań które po raz pierwszy zostały mamami, mogą nie być łatwe. Bardzo często maluch i mama potrzebują chwili, żeby się „dotrzeć”. Dla wielu pań przeszkody już na tak wczesnym etapie macierzyństwa mogą powodować stres i frustrację. Dlatego tak ważne jest odpowiednie wsparcie najbliższych, osób sprawujących opiekę nad rodzącą, a także wiedza merytoryczna czerpana z rzetelnych źródeł i wsparcie techniczne.