Badania wskazują, że aż 85% mózgu dziecka rozwija się w pierwszych pięciu latach życia, szczególnie w okresie przedszkolnym. To w tym czasie tworzą się podstawy nauki i funkcjonowania społecznego, a także pojawia się naturalna chęć odkrywania świata. Doświadczenia, jakie dziecko przeżywa w tych wczesnych latach, mają wpływ na jego przyszłość. Anna Osiecka, pedagog i ekspertka ds. edukacji, podpowiada, jak zapewnić maluchowi optymalny rozwój w tym okresie oraz na co zwracać uwagę przy wyborze przedszkola.
Mózg dziecka rozwija się najbardziej intensywnie od momentu urodzenia do piątego roku życia. W momencie narodzin ma on około 25% wielkości mózgu dorosłego. W ciągu pierwszego roku życia podwaja swoją objętość, a gdy dziecko osiąga trzy lata, mózg ma już prawie 80% wielkości dorosłego mózgu. Do piątego roku życia mózg malucha osiąga już 90% wielkości mózgu dorosłego.
Pierwsze pięć lat jest niezwykle istotne! Sposób, w jaki wpływamy na rozwój mózgu w tym okresie, ma trwały efekt na zdolność dziecka do nauki, sukcesów w szkole i życiu, funkcjonowania społecznego, a także na umiejętność rozwiązywania problemów i ciekawość świata. Anna Osiecka, pedagog pracująca w przedszkolach sieci KIDS&Co, wyjaśnia, dlaczego to tak ważne:
We wczesnym okresie życia powstają w mózgu połączenia odpowiedzialne za tworzenie i rozwijanie umiejętności takich jak motywacja, samoregulacja, rozwiązywanie problemów, komunikacja z otoczeniem. Powstanie tych połączeń jest dużo trudniejsze po przekroczeniu przez dziecko 5 roku życia. Połączenia mózgowe tworzą się codziennie, już od urodzenia, poprzez doświadczanie wywołane zarówno przez pozytywne, jak i negatywne bodźce. Wpływ na tworzenie się wspomnianych połączeń nerwowych mają relacje z rodzicami czy opiekunami, ale też doświadczania pochodzące spoza domowego środowiska. Te codzienne interakcje będą oddziaływały na rozwój pociechy w jej dalszym życiu. Dlatego tak ważne jest zapewnienie maluchowi odpowiednich bodźców i doświadczeń już w pierwszych latach – tłumaczy Anna Osiecka, pedagog i dyrektor regionalny KIDS&Co.
Poza wczesnymi latami spędzonymi w domowym środowisku, pod opieką rodziców i bliskich, istnieje wartość w zapewnieniu dziecku możliwości rozwoju w innych otoczeniach, takich jak m. in. przedszkole. Dlatego, że dla optymalnego stymulowania mózgu konieczne są bodźce pochodzące z różnorodnych źródeł.
Przedszkole – stymulator rozwoju
Przedszkole przyczynia się do rozwijania niezwykle istotnych umiejętności interpersonalnych, które będą wykorzystywane przez dziecko w późniejszych etapach życia. Zapewnia maluchowi możliwość nauki i ćwiczenia podstawowych umiejętności społecznych, emocjonalnych, rozwiązywania problemów oraz uczenia się. Ponadto, stanowi ważne przygotowanie i wprowadzenie do dalszej edukacji, rozpoczynając od szkoły podstawowej.
Ekspert objaśnia, jakie umiejętności maluch buduje i wzmacnia w przedszkolu:
- Wzmacnia poczucie własnej wartości i pewności siebie, pomagając dziecku czuć się dobrze ze swoją tożsamością i wierzyć w swoje zdolności do radzenia sobie z nowymi wyzwaniami.
- Umożliwia dziecku rozwijanie cierpliwości, otwartości na zmiany i umiejętności słuchania innych, co stanowi solidne fundamenty dla umiejętności społecznych i emocjonalnych, z których maluch będzie korzystać w przyszłości.
- Oferuje podstawy do zdobywania umiejętności uczenia się, zapewniając podstawową wiedzę o świecie, wsparcie w nauce pisania, czytania i liczenia.
- Zapewnia pierwszy stały kontakt z językami obcymi.
- Uczy samodzielności i samodzielnego rozwiązywania zadań.
- Wspiera naukę współpracy i umiejętności dzielenia się.
- Kształtuje umiejętność skupienia uwagi i koncentracji na wykonywaniu zadań.
- Pobudza ciekawość i chęć poznawania świata.
- Buduje podstawy do zdrowych nawyków, w tym dotyczących żywienia i aktywności fizycznej.
Rodzice stojący przed wyborem przedszkola często zastanawiają się, jak wybrać placówkę, która zagwarantuje najlepszy rozwój dziecka. Wybór idealnego miejsca często okazuje się dużym wyzwaniem. Przedszkole to nie tylko kolejny rok opieki nad dzieckiem, ale przede wszystkim ważny krok przed pójściem do szkoły podstawowej. Warto postawić na placówkę, która ma na uwadze dziecięcą różnorodność i gwarantuje najlepszy rozwój dziecka w wielu obszarach: emocjonalnym, psychicznym, społecznym, językowym czy motorycznym. Przedszkole powinno gwarantować również rozwój tak zwanych kompetencji przyszłości – samoświadomości, pamięci, zdolności do adaptacji, kreatywności czy rozwiązywania problemów. Warto zwrócić uwagę, czy placówka daje możliwość stałego kontaktu z językiem obcym. To kluczowe umiejętności, których rozwój już we wczesnym wieku może wpłynąć na odniesienie sukcesu w przyszłości – tłumaczy Anna Osiecka, pedagog i dyrektor regionalny KIDS&Co.
Rodzice, którzy stoją przed tym trudnym wyborem, będą w pierwszej kolejności zwracać uwagę na różne czynniki dotyczące przedszkola, takie jak zakres zajęć oferowanych przez placówkę oraz jej lokalizacja względem domu lub miejsca pracy. Warto również zwrócić uwagę na to, czy przedszkole spełnia następujące kryteria:
- W codziennym planie zajęć zachowuje odpowiednią równowagę między swobodną zabawą a edukacją, która powinna odbywać się w formie zabawy, doświadczania i odkrywania.
- Oferuje różnorodne zajęcia warsztatowe, rytmiczne, plastyczne i ruchowe, a także częste wycieczki, które sprzyjają rozwijaniu umiejętności samodzielnego myślenia, współpracy i rozwijaniu zainteresowań malucha.
- W ramach swojego profilu działalności promuje edukację opartą na budowaniu postawy otwartości, innowacyjności i tolerancji wobec różnych ras i religii.
- Zapewnia stały kontakt dzieci z językiem obcym, takim jak angielski lub hiszpański. Dobrym rozwiązaniem jest placówka, która oferuje metodę immersji językowej, czyli codzienne “zanurzenie” w środowisku obcojęzycznym poprzez obecność nauczyciela języka obcego we wszystkich czynnościach wykonywanych przez maluchy.
- Zapewnia dzieciom dietę sprzyjającą budowaniu odporności, bogatą w owoce, warzywa i nieprzetworzone produkty. Przykładem jest dieta makrobiotyczna.
- Dostarcza posiłki dostosowane do specjalnych wymagań żywieniowych dzieci, jeśli taka konieczność istnieje.
- Zapewnia nowoczesne i bezpieczne pomieszczenia, takie jak sale lekcyjne, o dobrym nasłonecznieniu i wentylacji, a także bezpieczny plac zabaw, który jest ogrodzony i wyposażony w atestowane urządzenia oraz bezpieczną nawierzchnię.
- Dysponuje wykwalifikowaną kadrą nauczycielską oraz dostępem do specjalistów wspierających rozwój dziecka, takich jak lektorzy języków obcych, psychologowie, logopedzi i inni.
- Jest dogodnie położone względem domu lub miejsca pracy, a także zapewnia dostęp do miejsc parkingowych przy placówce, co ułatwia rodzicom codzienne logistyczne sprawy. Przykładem może być przedszkole KIDS&Co zlokalizowane w Elektrowni Powiśle, które planuje otwarcie we wrześniu tego roku i zapewnia rodzicom dostęp do parkingu podziemnego.
Podczas wyboru przedszkola warto również zwrócić uwagę na obecność interesujących miejsc w okolicy, do których można udać się z dzieckiem po zajęciach, aby wspólnie odkrywać świat. Takimi przykładowymi miejscami w przypadku przedszkola w Elektrowni Powiśle mogą być Centrum Nauki Kopernik, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego czy piękny deptak nad Wisłą.