Jak deweloperzy szykują się na program Pierwsze Mieszkanie?

Jak deweloperzy szykują się na program Pierwsze Mieszkanie?

Zapowiedź nowego programu rządowego o nazwie “Pierwsze Mieszkanie” wzbudziła duże zainteresowanie i optymizm na rynku nieruchomości. Dla młodych Polaków jest to szansa na spełnienie marzeń o posiadaniu własnego mieszkania. Program ma zostać uruchomiony w lipcu, ale już teraz deweloperzy rozpoczynają pierwsze przygotowania. Co możemy się spodziewać w najbliższym czasie?

Według raportu The Polish Real Estate Guide 2023, opracowanego przez firmę EY, polska gospodarka mimo pewnego spowolnienia radzi sobie całkiem dobrze. To nie dziwi, że rynek nieruchomości w Polsce cieszy się stałym zainteresowaniem. W 2022 roku inwestorzy przeprowadzili łącznie 122 transakcje o wartości 5,8 mld euro. Po krótkim kryzysie spowodowanym surowszymi wymogami Komisji Nadzoru Finansowego i inflacją, nastroje zakupowe Polaków poprawiają się. Już w czwartym kwartale 2022 roku odnotowano znaczny wzrost sprzedaży mieszkań w porównaniu z trzecim kwartałem. Według szacunków JLL tylko w sześciu największych aglomeracjach zawarto ponad 11 tysięcy umów deweloperskich, rezerwacyjnych i przedwstępnych.

Rok 2023 rozpoczął się pozytywnie. Analizy Otodom Analytics wskazują, że w siedmiu największych polskich aglomeracjach sprzedano ponad 12 tysięcy mieszkań. Deweloperzy spoglądają w przyszłość z optymizmem, zwłaszcza że na horyzoncie pojawił się nowy rządowy program o nazwie “Pierwsze Mieszkanie”. Jakie są założenia tego projektu?

Program “Pierwsze Mieszkanie” według rządu ma stanowić rozwiązanie dla problemu wysokiego progu dostępu do kredytów hipotecznych, z którym borykają się młodzi Polacy. Osoby, które nie ukończyły 45. roku życia i nie posiadają własnego mieszkania, domu jednorodzinnego ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu, będą mogły skorzystać z tego wsparcia. Program zakłada dwie formy pomocy.

Pierwsza z nich to “Bezpieczny kredyt 2%”, który jest comiesięczną dopłatą do raty kredytu hipotecznego. Dopłata ta stanowi różnicę między stałą stopą ustaloną na poziomie średniego oprocentowania kredytów pomniejszonego o marżę, a oprocentowaniem 2%. Kredyt będzie można zaciągnąć na mieszkanie lub dom o dowolnym metrażu, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Maksymalna kwota wsparcia wyniesie od 500 do 600 tysięcy złotych, a czas trwania wsparcia to 10 lat.

Drugi instrument to “Konto Mieszkaniowe”, które jest skierowane do osób planujących zakup nieruchomości w ciągu kilku najbliższych lat. Jest to specjalne konto bankowe, na które miesięcznie należy wpłacać od 500 do 2 tysięcy złotych. Wykonanie co najmniej 11 wpłat w ciągu roku gwarantuje dodatkową premię oszczędnościową ze strony państwa. Zgromadzone oszczędności trzeba wydać w ciągu 5 lat od zakończenia oszczędzania.

Deweloperzy przygotowują się na wprowadzenie programu i oferują swoim klientom możliwość rezerwacji mieszkań poprzez podpisanie umowy rezerwacyjnej z wyprzedzeniem, z zastrzeżeniem, że pełna realizacja umowy nastąpi dopiero po 1 lipca 2023 roku, czyli po uruchomieniu programu.

W rezultacie można śmiało stwierdzić, że rynek deweloperski przeżywa rozkwit. Skutkiem tego jest sytuacja, w której liczba chętnych na zakup jest większa niż dostępność mieszkań. Oferty szybko się wyprzedają, a największe zainteresowanie dotyczy gotowych i wykończonych mieszkań.

– Rzeczywiście oferta sukcesywnie się kurczy. – przyznaje Tomasz Stoga prezes PROFIT Development i Członek Zarządu PZFD. – W swoim portfolio mamy jednak wciąż inwestycje z wolnymi lokalami mieszkaniowymi. To Pogonowskiego w Łodzi, Nakielska w Warszawie i Braniborska we Wrocławiu. – dodaje. 

Jakie rodzaje nieruchomości będą cieszyć się największym popytem?

Uruchomienie programu “Pierwsze Mieszkanie” z pewnością spowoduje wzrost zainteresowania nieruchomościami, szczególnie tymi najbardziej atrakcyjnymi. Z tego powodu warto już teraz przeprowadzić analizę rynku i zawrzeć umowę rezerwacyjną z deweloperem.

Jakie aspekty są w cenie na dzisiejszym rynku nieruchomości?

Współcześni kupcy przede wszystkim zwracają uwagę na lokalizację. Dużą grupę stanowią ci, którzy poszukują mieszkań oddalonych od centrum, usytuowanych w spokojnych i zielonych okolicach – wyjaśnia Agnieszka Pachulska z warszawskiego oddziału PROFIT Development. – Naszą odpowiedzią na te wymagania jest warszawskie osiedle Hemara, zlokalizowane na Białołęce. Białołęka to dzielnica szybko rozwijająca się, dobrze skomunikowana z pozostałymi częściami miasta i bezpieczna. Inwestycja Hemara to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi i osób pragnących żyć blisko natury. Do każdego mieszkania przynależy balkon, loggia lub prywatny ogródek. Osiedle zostało ogrodzone i wyposażone w całodobowy monitoring.

Wiele młodych osób, chce żyć tam, gdzie coś się dzieje. Młodzi często wybierają nieruchomości w centrum miasta. Dużo znaczenie mają dla nich dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa, bliskość miejskich atrakcji, a w tym kin, teatrów czy restauracji, a także dobra komunikacja z zakładem pracy – mówi Agnieszka Pachulska. – Miejscem stworzonym z myślą o takich potrzebach jest Braniborska, ulokowana w samym sercu Wrocławia. Z Braniborskiej można dotrzeć pieszo niemal w każdy ważny punkt w mieście w mniej więcej 12 minut.

Kolejną grupą potencjalnych nabywców są osoby, które pragną łączyć miejski komfort z spokojem i ciszą. Tacy inwestorzy preferują nieruchomości usytuowane w zielonych częściach centrum, w pobliżu parków i terenów rekreacyjnych. Wspaniałym przykładem takiej inwestycji jest Pogonowskiego 73, położona w samym sercu Łodzi, otoczona bujną roślinnością. W bezpośrednim sąsiedztwie osiedla znajduje się bogata oferta sklepów, restauracji, siłowni i parków.

W dzisiejszych czasach inwestorzy kładą nacisk na wygodę i innowacje. Możemy przypuszczać, że w pierwszej kolejności zostaną sprzedane nieruchomości zaprojektowane w duchu nowoczesności, z funkcjonalnymi układami pomieszczeń i licznych udogodnieniami, które zapewniają najwyższy komfort i pełne bezpieczeństwo.

Zgodnie z szacunkami rządowymi, w roku 2023 w ramach programu “Bezpieczny kredyt 2%” udzielonych zostanie jedynie 10 tysięcy kredytów. Dlatego też warto już teraz zastanowić się nad przyszłością i podpisać umowę rezerwacyjną.

W tej samej kategorii