Europejski lider logistyki kontraktowej, ID Logistics, kontynuuje proces automatyzacji swoich centrów dystrybucyjnych, skupiając się na poprawie ergonomii, zwiększeniu komfortu i bezpieczeństwa pracy oraz wzroście efektywności operacyjnej. W samym tylko 2023 roku firma wdrożyła blisko 500 robotów w zarządzanych przez nią magazynach na całym świecie, w tym w Polsce.
W ramach globalnej strategii CSR (Corporate Social Responsibility) wdrożonej w 2021 roku, ID Logistics postawiło sobie ambitny cel redukcji częstotliwości i ciężkości wypadków w miejscu pracy o 40% do 2027 roku w porównaniu do roku 2018. Aby zrealizować ten cel, firma skupia się na innowacjach, wdrażając nowoczesne rozwiązania dostosowane do specyfiki zarządzanych centrów dystrybucyjnych. Jednym z kluczowych elementów tej strategii jest program robotyzacji “Roboost”, zapoczątkowany dwa lata temu, którego celem jest identyfikacja, testowanie i implementacja rozwiązań robotycznych poprawiających ergonomię i warunki pracy.
W ciągu roku 2023 ID Logistics wprowadziło blisko 500 robotów w centrach dystrybucji w dziewięciu krajach, m.in., Argentynie, Belgii, Brazylii, Francji, Holandii, Polsce, Hiszpanii, Tajwanie i USA. Te roboty wspierają różne procesy, takie jak przygotowywanie zamówień, transport, składowanie i obsługa.
Aktualnie ID Logistics zacieśnia proces robotyzacji, skupiając się na wykorzystaniu zrobotyzowanych ramion. Przykłady to robot Pack Mover, zastosowany we Francji do automatyzacji paletyzacji paczek, oraz robot Six Axes wdrożony w USA, ułatwiający paletyzację i stosowany w procesie co-packingu.
W Polsce, ID Logistics również stosuje zautomatyzowane rozwiązania, takie jak roboty mobilne (AMR) w nowym centrum dystrybucyjnym we Wrocławiu, które zastępują część pracy ręcznej. Dodatkowo, od 2020 roku w Mszczonowie używane są wózki AGV (ReachTruck), wpływając pozytywnie na elastyczność obsługi i jakość. W centrum dystrybucyjnym we Wrocławiu, od 2021 roku, efektywnie działa nowoczesny sorter, który sortuje przesyłki dla wielu klientów w kraju i za granicą. Automatyzacja wewnętrznego przepływu dla procesów odzieżowych jest również zastosowana w magazynie w Strykowie.
Wdrożenie robotów w operacjach magazynowych przynosi szereg korzyści, takich jak odciążenie pracowników od monotonicznych zadań, poprawa bezpieczeństwa pracy, wzrost wydajności operacji logistycznych oraz skrócenie czasu obsługi zamówień. ID Logistics widzi w integracji robotów nie tylko postęp technologiczny, ale także sposób na zwiększenie komfortu pracy i rozwijanie nowych funkcji dla pracowników. Firma jest przekonana, że ta inicjatywa przyczynia się do stworzenia nowoczesnego i atrakcyjnego wizerunku, przyciągając tym samym najlepsze talenty do firmy.