W drugim półroczu życia jadłospis niemowlęcia staje się coraz bardziej urozmaicony, a maluch z radością poznaje nowe smaki. To świetna wiadomość! Warto jednak przy tym pamiętać, że jego menu nie powinno być takie samo, jak menu rodziców. Dlaczego? Zarówno niemowlę, jak i małe dziecko mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż osoba dorosła. W trosce o prawidłowy rozwój malucha mama i tata powinni dobierać produkty dopasowane do wieku i umiejętności dziecka. Na pytania, czym się kierować wybierając żywność dla najmłodszych, odpowiada Mariola Darzycka, ekspert BoboVita.
1000 pierwszych dni – dlaczego ten okres w życiu człowieka jest wyjątkowy?
To przede wszystkim kluczowy czas dla prawidłowego rozwoju dziecka. W ciągu pierwszych trzech lat życia wiele narządów stopniowo kształtuje swoje funkcje. Na przykład wątroba czy nerki wciąż dojrzewają, a układ odpornościowy dopiero nabiera zdolności do obrony przed patogenami. Jednocześnie zapotrzebowanie na energię i różne składniki odżywcze u niemowlęcia czy małego dziecka jest kilkakrotnie wyższe w przeliczeniu na kilogram masy ciała niż u osoby dorosłej. W przypadku 8-miesięcznego niemowlęcia zapotrzebowanie na energię jest 3 razy większe, a na witaminę D aż 6 razy większe niż u jego mamy czy taty[1]. Zarówno intensywny rozwój organizmu, wyższe tempo metabolizmu, jak i niedojrzałość narządów w tym okresie życia sprawiają, że dieta najmłodszych powinna być komponowana ze szczególną starannością.
Jaki wpływ ma rodzaj spożywanej żywności na organizm niemowlęcia?
Ze względu na to, że wiele narządów wciąż dojrzewa i nie pracuje jeszcze tak wydajnie, organizm niemowlęcia czy małego dziecka jest bardziej narażony na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Badania dowodzą, że obecność zanieczyszczeń w żywności może niekorzystnie wpływać na zdrowie dzieci, a także zwiększać ryzyko wystąpienia wielu chorób w przyszłości[2]. Z tego powodu podawana maluchowi żywność powinna spełniać restrykcyjne wymagania dotyczące zanieczyszczeń żywności, a także nie powinna zawierać dodatków do żywności niedozwolonych w żywieniu niemowląt i dzieci. Ponadto zarówno rodzaj pokarmu, jego konsystencja, jak i sposób karmienia powinny być dopasowane do wieku i umiejętności rozwojowych dziecka.
Jaka żywność jest odpowiednia dla niemowląt i małych dzieci?
Odpowiednia żywność dla najmłodszych to taka, w której zawartość czynników mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia jest kontrolowana i nie przekracza prawnie określonych norm bezpieczeństwa[3]. Aby rodzic mógł mieć pewność, że wybierana dla dziecka żywność będzie dopasowana do jego potrzeb żywieniowych, a jej jakość i skład będą spełniały szczególne wymagania dotyczące bezpieczeństwa, warto sięgać po produkty przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci. W takiej żywności ustalone najwyższe dopuszczalne poziomy poszczególnych zanieczyszczeń są bardziej restrykcyjne niż te określone dla żywności ogólnego przeznaczenia, spożywanej przez dorosłych czy starsze rodzeństwo. Na przykład dla pestycydów w warzywach normy te są do 5000 razy bardziej restrykcyjne, a dla pestycydów w owocach – 3000 razy bardziej restrykcyjne[4]. Żywność dla niemowląt i małych dzieci można z łatwością rozpoznać po wskazaniu wieku na opakowaniu, np. po 7. czy 9. miesiącu życia, co jest gwarancją dopasowania zarówno składu, jak i konsystencji do potrzeb dziecka na określonym etapie rozwoju.