Badacze z Tokyo Institute of Technology przeanalizowali nowoczesne innowacje cyfrowe w dziedzinie usług medycznych, które zrewolucjonizowały dotychczasowe praktyki medyczne, przyczyniając się do stworzenia innowacyjnych terapii cyfrowych. Według naukowców, oprogramowanie stanowiące samodzielne produkty medyczne obecnie można podzielić na trzy główne kategorie, zależnie od sposobu realizacji usług medycznych:
- Rozwiązania umożliwiające zaawansowaną wizualizację danych: Te rozwiązania opierają się na danych pochodzących z urządzeń medycznych, przekształcając je w przyjazny dla użytkownika format. Przykładem może być technologia ukrywania struktur kostnych, tak jak w przypadku Bone Suppression, co umożliwia uzyskanie obrazu jedynie tkanek miękkich z tradycyjnej klatki piersiowej RTG, co znacznie ułatwia proces diagnostyczny. Według badaczy, tego typu rozwiązania, poprawiające wizualizację i ułatwiające diagnostykę, są często stosowane w dziedzinach takich jak radiologia, kardiologia i neurologia.
- Rozwiązania do analizy i interpretacji dużych zasobów danych: Te rozwiązania gromadzą duże ilości danych na temat pacjentów i przeprowadzają ich głęboką analizę w celu szybkiej i trafnej interpretacji. Zaawansowane oprogramowanie wykorzystuje uczenie maszynowe do ciągłego doskonalenia algorytmów i optymalizacji diagnoz. Przykładem może być Syngo Dual Energy, współpracujące z urządzeniami do tomografii komputerowej, zbierające duże ilości danych podczas badań. Naukowcy z Tokyo Institute of Technology zauważają, że tego rodzaju rozwiązania są powszechnie stosowane w radiologii, kardiologii, neurologii i stomatologii.
- Oprogramowania i aplikacje do monitorowania stanu zdrowia i przeprowadzania bieżących interwencji medycznych: Rozwiązania tego rodzaju polegają na wyposażaniu urządzeń mobilnych, takich jak smartwatche czy smartfony, w aplikacje, które nie tylko zbierają dane, ale również przedstawiają je w odpowiednim formacie do stałego monitorowania zdrowia lub inicjowania interwencji medycznych. Przykładem może być Luminopia One, oprogramowanie na okulary VR wspomagające leczenie zespołu leniwego oka u dzieci. Aplikacje tego typu znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach, chociaż najczęściej rozwiązują problemy z obszarów kardiologii lub neurologii.
Naukowcy podkreślają, że technologie cyfrowe mogą istotnie odciążać personel medyczny, przyspieszając jednocześnie procesy pracy, co staje się kluczowe w kontekście obecnych wyzwań w sektorze zdrowia i skutków starzenia się społeczeństw na całym świecie. Kluczowym czynnikiem decydującym o tempie rozwoju rynku oprogramowania medycznego w przyszłości będzie jednak dostępność danych pacjentów, umożliwiająca rozwój i testowanie wprowadzanych innowacji. Więcej na temat rozwiązań cyfrowych w usługach medycznych w artykule: link