Co wybrać do trwałego, szczelnego i estetycznego klejenia? Taśmy dwustronnie klejące czy błony klejowe?

Co wybrać do trwałego, szczelnego i estetycznego klejenia? Taśmy dwustronnie klejące czy błony klejowe?

Zarazem taśmy dwustronnie klejące, jak i błony klejowe ułatwiają dokonanie stabilnego, szczelnego i estetycznego połączenia. Dobór rozwiązania jest podyktowany m.in. wyborem klejonych powierzchni oraz założeniami otoczenia, w którym będzie pracować połączenie.

Charakterystyka i zastosowanie taśm dwustronnie klejących

Taśmy dwustronnie klejące zagwarantują schludne i estetyczne zespolenie poprzez zdolność dopasowania szerokości taśmy do przedsięwzięcia. Szybki czas aplikacji taśmy lub wykroju, ekspresowe wiązanie kleju oraz tworzenie szczelnego łączenia – wszystko to sprawia, że produkty te są chętnie wykorzystywane w wielu branżach. Taśmy dwustronnie klejące można umownie dzielić na dwie grupy: cienkie oraz grube.

„Cienkie” taśmy dwustronnie klejące

Grubość taśm z tej sfery waha się w obrębach od 0,05 mm do około 0,35 mm. Różnicujemy pośród nich te wykończone na nośniku z folii np. Pet lub PVC, lub z nośnikiem papierowym, bibułkowym. Poprzez występowanie nośnika w taśmach dwustronnie klejących jest możliwe po każdej stronie stosować klej o różnorodnych parametrach dostosowanych do właściwości łączonych tworzyw czy funkcji rozwiązania. To właściwość, która rozgranicza taśmy klejące od błon klejących.

– W przypadku taśm dwustronnych wykorzystywanych do wykonania połączeń permanentnych możemy spotkać taśmy o różnej grubości tego samego kleju po każdej stronie nośnika lub takie z różnymi klejami. Wówczas jeden np. jest dedykowany do podłoży wysokoenergetycznych (HSE, łatwo sklejalnych), a drugi do niskoenergetycznych (LSE, trudno sklejalnych). Ze względu na funkcjonalność połączenia, taśma może mieć z jednej strony klej permanentny, a z drugiej łatwousuwalny. Naszym klientom polecamy często taśmy 3M GPT-020 i GPT-020F. To taśmy o bardzo dobrych parametrach i szerokim zastosowaniu, dostępne odpowiednio na podkładzie papierowym i foliowym – tłumaczy Tomasz Januszewski, menedżer produktu w Etisoft.

„Grube” taśmy dwustronnie klejące

Grubość taśm z tej grupy wynosi od 0,35 mm aż do kilku milimetrów. Medium zazwyczaj jest pianka polietylenowa (PE), pianka poliuretanowa (PU) lub pianka akrylowa. Ten rodzaj taśm zagwarantuje stabilne i nieprzepuszczalne zespolenie dwóch detalów, amortyzację drgań oraz kompensację współczynnika rozszerzalności termicznej. Taśmy dwustronnie klejące z medium akrylowym są przeznaczone do bardziej wymagających aplikacji. Do aplikacji, w których połączenie nie jest narażone na duże obciążenia, używa się natomiast nośnik w postaci pianki PE lub PU.

Charakterystyka i zastosowanie błon klejowych

Błona klejowa to odrębny gatunek taśmy dwustronnie klejącej w postaci cienkiej, przezroczystej warstwy jednorodnego kleju akrylowego. Aby błona była w stanie zostać wykorzystana, klej nanosi się na papier podkładowy, tzw. liner. Błony klejowe są oporne, a często wręcz niewykonalne do usunięcia. Jednocześnie cechują się wysoką odpornością na wysokie temperatury, warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. W trakcie klejenia warstwa kleju jest rozprowadzona równo na całej powierzchni komponentu, a klej dopasowuje się do zagiętych powierzchni i nie wypływa poza klejone elementy. Przymiotem tego rozwiązania jest również nieduży odpad.

– Jednymi z najbardziej rozpoznawalnych przykładów są błony klejowe 3M 467 i 468 z klejem 200MP przeznaczonym do materiałów wysoko energetycznych. Błony klejowe 3M z klejem 300LSE są natomiast przeznaczone do sklejania materiałów o niskiej energii powierzchniowej (np. ABS). Dla mniej wymagających aplikacji ciekawą propozycją są produkty 3M Scotch ATG, czyli grupa kilku rodzajów błon dostępnych w trzech szerokościach: 6 mm, 12 mm, 19 mm, z dedykowanym ręcznym dyspenserem ułatwiającym aplikację – wymienia ekspert.

Taśmy dwustronne czy błony klejące – jakie rozwiązanie wybrać?

W przypadku doboru taśmy dwustronnych lub błon klejących nie ma wszechstronnego rozwiązania. Opcja produktu zależy od klejonych wyrobów, założeń, w których będzie pracować połączenie oraz obciążeń, którym będzie poddawane. Do wszelkiego projektu trzeba podchodzić indywidualnie, aby mieć gwarancja, że wybrane rozwiązanie będzie spełniać postawione wymagania.

W tej samej kategorii