Nocne obawy po strachu Nocne lęki to częsty problem u dzieci w wieku od 3. do 12. lat, często pojawiający się w okolicach 4. urodzin.
Skąd się bierze ten strach? Jak sobie z nim poradzić?
Przyczyny nocnych lęków Około 5% dzieci w wieku od 3. do 12. lat zmaga się z nocnymi lękami. Chociaż najczęściej są one reakcją dziecka na trudne, stresujące i frustrujące doświadczenia, istnieją również inne czynniki, takie jak problemy zdrowotne (np. wysoka gorączka, infekcja, przyjmowanie leków działających na centralny układ nerwowy dziecka) lub słabsza kondycja (np. wynikająca z braku snu, zmęczenia lub stresującego trybu życia).
Czy to już lęk? Nocne lęki mogą znacząco wpływać na życie dzieci. Choć bywają mylone z koszmarami sennymi, tak naprawdę mają niewiele wspólnego. Podczas gdy koszmary senne występują w jednej z faz snu i są mało dokuczliwe dla najmłodszych, nocne lęki są zaburzeniem, które może wpływać na codzienne funkcjonowanie. Objawiają się zazwyczaj głośnym, intensywnym, napadowym płaczem, krzykiem, widocznym zdenerwowaniem i trudnościami w wybudzeniu dziecka.
Sposoby na bezstresową noc Jak zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia epizodów lękowych? Jak radzić sobie, gdy zaburzenia snu regularnie dotykają dziecka? Po pierwsze, ważne jest uważne obserwowanie swojego dziecka. Pamiętaj, że im więcej negatywnych bodźców dotyka malucha w ciągu dnia, tym większe ryzyko wystąpienia zaburzeń snu. Po drugie, warto zadbać o to, aby w pokoju dziecka paliła się nocna lampka (np. tak jak np. Lampka Go Glow Light Worlds Apart dostępna w sklepie www.babymama.pl), która łączy funkcje nocnej lampki i latarki. Łagodne, delikatne światło może mieć zbawienny wpływ, zwiększając poczucie pewności i bezpieczeństwa, łagodząc stres związany np. z nauką samodzielnego zasypiania i zmniejszając ryzyko wystąpienia nocnych lęków. Po trzecie, warto ustalić regularny rozkład dnia dla dziecka. Przewidywalny plan dnia sprzyja komfortowemu samopoczuciu, lepszemu snu i łatwiejszej regeneracji. To wszystko może pomóc w walce z nocnymi lękami.