Rosnące ceny surowców – co robić, gdy koszty działalności wzrastają, a rentowność spada?

Rosnące ceny surowców – co robić, gdy koszty działalności wzrastają, a rentowność spada?

Prowadzenie firmy w trudnym okresie kryzysu stanowi ogromne wyzwanie. Obecnie, oprócz rosnących kosztów energii, przedsiębiorcy borykają się z coraz wyższymi cenami surowców. Pomimo tych trudności, firmy nieustannie poszukują sposobów na przetrwanie i skuteczne wyjście z tej sytuacji. Okazuje się, że kluczową rolę w osiągnięciu sukcesu może odgrywać współpraca z doświadczonym doradcą technologicznym, który pomoże znaleźć rozwiązania dostosowane do specyfiki i możliwości danego przedsiębiorstwa. Jak to wygląda w praktyce?

Niezmiennie wysoki wzrost cen surowców, materiałów i półproduktów szczególnie dotyka duże przedsiębiorstwa z sektorów produkcyjnego, budowlanego, naukowego i przetwórczego, zwłaszcza te, które zatrudniają wielu pracowników. Dla niektórych z tych firm, wyższe ceny stanowią wręcz przeszkodę w kontynuowaniu działalności.

Skuteczna działalność ośrodków badawczych

Rozwiązaniem poszukiwanym w celu optymalizacji procesów produkcyjnych może być wykorzystanie usług ośrodków badawczych. Działając jako zewnętrzny dział R&D, te instytucje dostarczają przedsiębiorstwom innowacyjne rozwiązania, które istotnie zwiększają wydajność i konkurencyjność firm. Oferowane przez nie innowacje często prowadzą do oszczędności w konkretnych obszarach i stają się antidotum na różne wyzwania związane z kryzysem. Ośrodki badawcze posiadają specjalistyczną wiedzę, kompetencje oraz infrastrukturę technologiczną, które są niezbędne do tworzenia innowacji i opracowywania opatentowanych rozwiązań dostosowanych do konkretnych potrzeb.

Jednym z takich podmiotów jest Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu (CBRTP), które z powodzeniem wprowadziło na rynek wiele przełomowych rozwiązań, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Działalność CBRTP obejmuje różne sektory przemysłu, takie jak przemysł maszynowy, ceramiki, technologii kompozytowych, energetyki, budownictwa, hutnictwa czy motoryzacji.

CBRTP aktywnie pracuje nad kolejnymi projektami, a niedawno opracowało i wdrożyło przełomowe rozwiązanie dla jednego ze swoich klientów, który borykał się z problemem rosnących cen surowców. Innowacja wspomogła procesy produkcyjne przedsiębiorstwa i przyniosła mierzalne oszczędności.

Setki tysięcy złotych oszczędności rocznie dzięki innowacji

–  Wspomniany klient jest głównym dostawcą jednego z największych światowych producentów urządzeń elektronicznych. Wyposaża go w elementy wykonawcze systemów chłodniczych (rurki kapilarne i ssące). W ostatnim czasie przedsiębiorstwo mierzyło się ze skutkami rosnących cen surowców wykorzystywanych do produkcji. To znacznie ograniczało rentowność jego działalności. Naszym zadaniem było znalezienie rozwiązania, które zaradziłoby temu problemowi – wyjaśnia Damian Rybczyński z CBRTP.

Po dokonaniu szczegółowego audytu, ośrodek opracował alternatywną względem dotychczas stosowanych spoin lutowniczych technologię spajania laserowego i spajania stykowego za pomocą splotu foliowego. Dzięki temu udało się zwiększyć sprawność układu chłodniczego klienta o ponad 20%, jednocześnie zmniejszając jego zużycie energii. – Zastosowanie technologii zwiększyło rentowność działań firmy o 1%, co przekłada się na oszczędność w procesie produkcyjnym o wartości 0,45 mln zł rocznie – dodaje Paweł Witczak z CBRTP.

Dodatkowym walorem wdrożeniowym jest fakt, że problem był znany światowej marce, dla której firma jest dostawcą komponentów – przez trzy lata prowadziła ona szeroko zakrojony projekt badawczy w tym zakresie, a ostatecznie porzuciła go z powodu braku rezultatów. Polska jednostka, pracująca dla jej podwykonawcy, poradziła sobie z tym wyzwaniem.

Jak widać, współpraca przedsiębiorstw z ośrodkami badawczymi może przenieść działalność firmy na zupełnie nowy poziom, zapewniając jej silną pozycję na rynku.

W tej samej kategorii