Na naszym rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów pościeli. Do wyboru mamy produkty naturalne, syntetyczne lub pościele wykonane z połączenia poliestru i bawełny.
Wybierając pościel, kierujemy się przede wszystkim jej rozmiarem, wyglądem i rodzajem tkaniny, jednak w dzisiejszych czasach ciągłego braku warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik, czyli łatwość w czyszczeniu pościeli, a precyzując czy pościel wymaga prasowania. Chyba każdy, kto choć raz prasował swoją pościel, wie jak niepraktyczne i długotrwałe jest to zajęcie. Z tego artykułu dowiesz się jakie pościele nie wymagają prasowania oraz w jaki sposób prać pościel, aby uniknąć powstania zagnieceń.
Jakich pościeli nie trzeba prasować?
Istnieją tkaniny, które się zwyczajnie nie gniotą, taką pościel wystarczy wyprać i wysuszyć. Brak prasowania jest dużą oszczędnością czasu, dlatego, jeśli jesteś zabieganą osobą, warto wybrać właśnie taki komplet pościeli.
Pościel z kory – to nasza pierwsza propozycja. Pościele z kory w naszych domach to już swego rodzaju tradycja. Używane są od bardzo wielu lat, kojarzone są szczególnie z naszymi babciami i wiejskimi chatkami, jednak pościel z kory coraz częściej trafia do młodszych osób. Kora jest wykonana najczęściej z bawełny, dostępne są również komplety z tzw. Polikory, czyli mieszanki bawełny i poliestru. Naszym zdaniem lepiej jest jednak wybrać komplet wykonany w 100% z bawełny, taki materiał jest trwalszy i bardziej przewiewny. Co wyróżnia pościel z kory na tyle innych rodzajów pościeli? Kora posiada pofałdowaną powierzchnię, która przypomina gofra lub korę drzewa. Z racji, iż taka pościel jest oryginalnie pomięta, nie ma potrzeby jej prasowania.
Pościel jersey – to kolejna nasza propozycja pościeli, których nie musisz prasować. Jersey podobnie jak kora jest wykonany z bawełny. Jednak w odróżnieniu od niej nie jest tkaniną. Jersey to dzianina, czyli produkowana jest tylko z jednej nici, tkaniny produkowane są z dwóch nici – wątku i osnowy. Jersey posiada gładką powierzchnię, najczęściej dostępny jest w wersji jednobarwnej, jednak na rynku coraz częściej znajdziesz komplety zdobione wzorami.
Pościele frotte – to nasza ostatnia propozycja. Frotte jest wykonywane z bawełny z niewielkim dodatkiem poliestru, który ma wzmocnić tkaninę. Posiada pętelkową powierzchnię, jest to dosyć gruba tkanina, która nadaje się na cały rok. Na naszym rynku dostępna jest najczęściej w wersji jednobarwnej w dużej ilości kolorów.
Do pościeli łatwych w czyszczeniu możemy dodatkowo zaliczyć komplety z satyny bawełnianej i flaneli. Co prawda te materiały się gniotą, ale wyprasowanie takiej pościeli jest bardzo łatwe. Jeśli zastosujesz kilka trików, możesz zminimalizować ryzyko wystąpienia zagnieceń do minimum.
Jak uniknąć powstawania zagnieceń na pościeli?
Jeśli będziesz prać pościel, stosuj te praktyczne triki, dzięki nim zminimalizujesz ryzyko powstania zagnieceń.
1. Piorąc, zrezygnuj z wirowania, jeśli nie możesz wyłączyć tej funkcji, ustaw wirowanie na jak najniższą moc.
2. Kolejną rzeczą, którą możesz zrobić, jest odpowiednie suszenie pościeli, rozwieś ją na sznurku w taki sposób, aby tkanina swobodnie z niego zwisała, nie przekładaj pościeli przez sznurek. Zagniecenia pod wpływem ciężaru mokrej tkaniny powinny się rozprostować.
3 Jeśli na materiale nadal widoczne są zagniecenia, możesz rozwiesić już suchy materiał i pogniecione miejsce spryskać wodą, następnie wysuszyć miejsce suszarką – tutaj uwaga! Nie susz gorącym powietrzem, może ono uszkodzić włókna.
źródło: pieknydom24.pl