Podlasie stolicą produktów mlecznych

Podlasie stolicą produktów mlecznych

Podlasie stolicą produktów mlecznych – w czym tkwi fenomen serów znad Biebrzy?

Według badań Forbesa, około 70% polskiego mleka jest produkowane na Podlasiu. Nic więc dziwnego, że jeden z najnowocześniejszych zakładów mleczarskich w Polsce – Moniecka Spółdzielnia Mleczarska (MSM Mońki) – znalazł się w tegorocznym rankingu Diamentów Forbesa. Dlaczego mleko z tego regionu smakuje tak dobrze?

Region Polski Wschodniej jest najbardziej aktywnym regionem w zakresie produkcji mleka w kraju. Tu mają swoje siedziby największe i najbardziej znaczące polskie spółdzielnie mleczarskie. Ich siła od wielu lat nie jest zagrożona i nie wykazuje oznak zmiany w przyszłości. Jedną z najszybciej i najsilniej rozwijających się spółdzielni mleczarskich jest MSM Mońki, która specjalizuje się w produkcji serów dojrzewających, zwłaszcza typu holenderskiego i szwajcarskiego.

– Fenomenu podlaskich przetwórni mlecznych należy upatrywać przede wszystkim w doskonałym zarządzaniu spółdzielniami oraz trosce o prawdziwie partnerskie relacje z lokalnymi rolnikami – zaznacza Ewa Poliński, ekspert MSM Mońki. – Aż 97% mleka, z którego powstają nasze sery, skupowana jest w klasie ekstra, czyli spełnia najwyższe wymogi jakościowe obowiązujące w Unii Europejskiej.

Tradycyjne produkty mleczne Podlasia powstają z zaledwie kilku składników. Konsumenci mogą więc być pewni, że mają do czynienia z naturalnymi i rzeczywiście zdrowymi produktami spożywczymi. Branża mleczarska bacznie obserwuje zachowania konsumentów i elastycznie reaguje na ich oczekiwania – “czysta etykieta” stosowana przez MSM Mońki i inne podmioty nie tylko potwierdza jakość poszczególnych składników, ale także poświadcza dobrostan ludzi i zwierząt, co jest ważnym elementem całego łańcucha produkcji mleczarskiej MSM Mońki.

Diamentowe produkty mleczne

– Kontrola jakości na każdym etapie produkcji jest dla nas najważniejszym priorytetem, dlatego nieustająco pracujemy nad unowocześnianiem naszej linii produkcyjnej – zaznacza Ewa Polińska, ekspert MSM Mońki. – Dzięki odpowiednim inwestycjom oraz pasji i zaangażowaniu naszych pracowników, w ostatnich latach znacząco zwiększyliśmy wydajność przetwórstwa mleka, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych norm jakości.

Umieszczenie MSM Mońki na Liście Diamentów magazynu Forbes dowodzi, że Polacy potrafią budować wartość w niepewnym otoczeniu biznesowym Sukces Spółdzielni Mleczarskiej MSM Mońki to efekt zrównoważonej produkcji opartej na najwyższej jakości mleku i najnowocześniejszym jego przetwarzaniu W wyniku doskonałego połączenia technologii, sekret MSM Mońki tkwi w unikalnej recepturze, która wykorzystuje wyłącznie naturalne składniki.

Dolina Biebrzy – miejsce, gdzie powstaje najczystszy smak sera żółtego

I tak, chów bydła w Dolinie Biebrzy prowadzą niemal wszyscy miejscowi rolnicy, a cena skupu mleka jest jedną z najwyższych w kraju. Lokalni producenci w niczym nie ustępują swoim europejskim odpowiednikom, a ich siła tkwi we współpracy i współdziałaniu spółdzielni i rolników.

Sekret wielu serów produkowanych na Podlasiu tkwi w poszanowaniu tego, co najcenniejsze – najwyższej jakości mleka od szczęśliwych krów pielęgnowanych przez lokalnych rolników Bogaty smak, elastyczność i oryginalna konsystencja, które charakteryzują sery produkowane przez MSM Moniki, pochodzą właśnie z tego mleka. Mleko jest wykorzystywane do produkcji serów. W serach holenderskich i szwajcarskich stosowane są wyłącznie naturalne składniki, takie jak mleko, sól, bakterie kwasu mlekowego oraz mikroorganizm – podpuszczka.

Produkty mleczne z Podlasia cieszą się zainteresowaniem nie tylko sieci handlowych i hurtowników, ale także szefów kuchni restauracji, którzy doceniają smak i aromat oferowanych serów podpuszczkowych. Ich zaufanie i lojalność to prawdziwy dowód na to, że lokalna spółdzielnia jak żadna inna wie, jak produkować wyroby mleczne.

W tej samej kategorii