Dynamiczne taryfy w przewozach – dobre czy złe?

Dynamiczne taryfy w przewozach – dobre czy złe?

Elastyczny system opłat za przejazdy zależy od wielu dynamicznie zmieniających się czynników. Godziny szczytu, liczba potencjalnych pasażerów, długość planowanej trasy, czas przejazdu, warunki na drogach oraz liczba dostępnych kierowców – to wszystko bezpośrednio wpływa na cenę przejazdu. Dynamika ta działa zatem mobilizująco zarówno na popyt, jak i na podaż, dlatego zautomatyzowany system sprawdza się znacznie lepiej niż sztywne cenniki.

Dlaczego zautomatyzowany system dynamicznych cenników sprawdza się w rozliczaniu przejazdów aplikacyjnych?

Popyt i podaż wzajemnie się nakręcają. Nie inaczej jest na rynku przewozów. Dynamicznie zmieniający się system opłat zachęca kierowców do obserwowania warunków i ruszenia na drogę, gdy tylko stawki zaczynają wzrastać. Z kolei na pasażerów rosnąca liczba dostępnych kierowców oznacza niższą, a więc bardziej atrakcyjną cenę.

– Nic tak nie napędza rozwoju branży przewozów, jak rosnąca liczba pasażerów przy rosnącej liczbie dostępnych kierowców. W tym właśnie celu opracowany został system dynamicznie zmieniających się stawek za przejazdy. Kierowcy widzą, że zachowanie czujności i umiejętne wykorzystywanie pojawiających się szans może znacznie zmaksymalizować ich zyski. Z kolei pełna automatyzacja procesu sprawia, że pasażerowie już na etapie zamawiania przejazdu wiedzą, jaka cena będzie obowiązywać w chwili realizacji kursu – tłumaczy Łukasz Witkowski, Co-founder Natviol, aplikacji rozliczeniowej dla kierowców i kurierów.

Warto pamiętać, że rezerwując przejazd mamy do wyboru cały szereg różnego rodzaju usług, które także wpływają na ostateczną cenę. Sprawdzonym pomysłem na zmniejszenie kosztów przejazdu jest współdzielenie podróży z innymi pasażerami. Za pośrednictwem aplikacji można zaprosić innych znajomych do przejazdu, a gdy wyrażą oni na to zgodę, stawka automatycznie zostanie podzielona na liczbę pasażerów.

Totalna swoboda wyboru

Przejazdy aplikacyjne to obecnie najwygodniejsza opcja transportu miejskiego. Pozwalają dokładnie rozplanować każdą podróż oraz na bieżąco analizować jej koszty. Nowoczesne aplikacje pozwalają na bieżąco monitorować dostępność kierowców w konkretnym momencie, a także jakość świadczonych przez nich usług, w stosunku do oferowanej, dynamicznie zmieniającej się ceny. Dzięki temu możemy sami wybierać, z kim i za ile ruszymy w dalszą drogę.

– Wybierając przejazd za pośrednictwem aplikacji, podróżujący zawsze zna dokładny koszt podróży zanim jeszcze pojawi się kierowca. To właśnie jasne, przejrzyste zasady i całkowita swoboda wyboru wpłynęły na rosnącą popularność tego rozwiązania. Pasażerowie mogą z wyprzedzeniem dokładnie określać trasy, którymi chcą przejechać, bez konieczności tłumaczenia tego kierowcom. Mogą także porównać koszty wyboru różnych tras. Z kolei kierowcy na bieżąco widzą, jak dużą mają konkurencję w danym miejscu i o danym czasie oraz jaką kwotę mogą zarobić realizując konkretne zlecenie. – zaznacza Łukasz Witkowski z Natviol.

Korzystając z narzędzia do planowania tras z wyprzedzeniem, warto pamiętać, że na ostateczną cenę przejazdu mają wpływ także warunki panujące na drogach w konkretnym momencie, a także liczba dostępnych w danej chwili kierowców. Ceny wskazane w kalkulatorze są zatem orientacyjne, niemniej możliwość samodzielnego porównywania tras pozwala dostatecznie zoptymalizować każdy przejazd. Co więcej, użytkownicy mogą sami „poprosić” aplikację, by poinformowała ich o momencie zmiany ceny spowodowanej zmianą aktualnych warunków na drogach.

Taksówki vs przejazdy aplikacyjne

Dynamiczne i w pełni zautomatyzowane systemy cenników przejazdów są zdecydowaną konkurencją dla kosztów przejazdów tradycyjnymi taksówkami. Wszystkie taksówki świadczą swoje usługi w oparciu o sztywne cenniki i taryfy obowiązujące w konkretnych strefach i w konkretnych godzinach. Oprócz stałej opłaty początkowej, na cenę usługi składają się koszty przejazdu zgodnie z ilością przejechanych kilometrów oraz liczba minut spędzonych w korkach. Tak naprawdę o dokładnej trasie przejazdu decyduje sam taksówkarz, pasażer może jedynie śledzić licznik, ufając, że kierowca wybrał najkorzystniejszą dla portfela osoby podróżującej trasę. Warto także pamiętać, że korzystając z taksówek nocą i w święta koszt każdego przejechanego kilometra wzrasta o połowę.

Przejazdy aplikacyjne opierają się na zupełnie innym podejściu do pasażerów. To oni dyktują i akceptują warunki, jeszcze przed wejściem do samochodu. To właśnie idea pełnej transparentności ponoszonych kosztów przyświecała twórcom najpopularniejszych aplikacji przewozowych. Oczywiście można usłyszeć głosy, czy aby na pewno algorytmy wykorzystywane w systemach dynamicznego naliczania kosztów przejazdu działają sprawiedliwie. Wątpliwości te rozwiewają liczne badania prowadzone przez naukowców wchodzących w role pasażerów. Dowiodły one, że rzeczywiście stawki za przejazd rosną dopiero w momencie realnej zmiany określonych warunków. Badania wykazały również, że zmiany stawek spełniają swoją rolę i skutecznie mobilizują kierowców do włączenia się do ruchu, gdy tylko pasażerowie tego oczekują.

Choć w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości ciężko standaryzować wszystkie koszty, to pełna automatyzacja procesu i elastyczne dopasowywanie stawek do aktualnych warunków jest tym, czego oczekuje rynek – zarówno po stronie pasażerów, jak i kierowców.

W tej samej kategorii