Oszczędzanie energii zacznij od ogrzewania, JUNKERS

Oszczędzanie energii zacznij od ogrzewania, JUNKERS

Największe zużycie energii w gospodarstwach domowych wiąże się z ogrzewaniem, dlatego tu przede wszystkim warto poszukać oszczędności. Najprostszą drogą jest wybór efektywnego urządzenia grzewczego oraz odpowiednia jego konserwacja. Kto ma w kotłowni stary kocioł, w którym straty energii są bardzo wysokie, powinien jak najszybciej zainwestować w efektywną technikę kondensacyjną. W ofercie JUNKERSA znajduje się kilka typów kotłów kondensacyjnych wiszących i stojących, przeznaczonych do ogrzewania, w zależności od modelu, od niewielkich powierzchni mieszkalnych aż do średnich i większych budynków wielorodzinnych i przemysłowych. Nowoczesne gazowe urządzenia kondensacyjne JUNKERSA oszczędzają do 40% energii w porównaniu do kotłów starego typu.

Kotły Cerapur Modul to najnowsze rozwiązanie wśród kotłów zintegrowanych z zasobnikiem ciepłej wody marki Junkers. Kotły te są dostępne w wersjach o mocach modulowanych do 14, 22 i 31 kW z zasobnikami o pojemności 100 i 150 litrów w wersjach standardowych oraz o mocach modulowanych 14 i 22 kW z zasobnikami o pojemności aż 210 litrów w wersjach solarnych.   Urządzenia zostały wyposażone w panel sterowania Bosch Heatronic®3, umożliwiający podłączenie i sterowanie kotłem za pomocą regulatorów Fx. Dodatkowa izolacja sprawia, że nowe kotły odznaczają się wyjątkowo cichą pracą.   Kompaktowe wymiary – w podstawie 60 x 60 cm przy wysokościach od 151, 5 do 177 cm w wersjach standardowych oraz w w podstawie 60 x 75 cm przy wysokości 186 cm w wersji solarnej – sprawiają, że urządzenia doskonale pasują do każdej wnęki, a ich nowy, elegancki design sprawia, że mogą się znaleźć nie tylko w kotłowniach, ale także w kuchni lub łazience.   Wersje solarne Cerapur Modul Solar zostały wyposażone w kompletny osprzęt hydrauliczny potrzebny do współpracy z instalacjami kolektorów słonecznych.   Dla zminimalizowania zużycia gazu urządzenia solarne, oprócz opatentowanej funkcji Solar ControlUnit Inside zostały dodatkowo wyposażone w rozwiązanie Comfort/Eco, które dzięki zastosowaniu trzech czujników NTC kontrolujących produkcję ciepłej wody pozwala użytkownikowi na wybór najbardziej dla niego komfortowego, a zarazem ekonomicznego trybu jej podgrzewania.

Kotły Cerapur Acu

Innym zasługującym na uwagę rozwiązaniem jest Cerapur Acu – wiszący kocioł kondensacyjny z potrójnym zasobnikiem warstwowym wykonanym ze stali nierdzewnej. Moc Cerapura Acu ZWSB 24/28-3A może być modulowana do 24 kW na cele ogrzewania, natomiast do produkcji c.w.u. mamy do dyspozycji aż do 28 kW. Ten potencjał w połączeniu z zasobnikiem warstwowym o pojemności 42 litrów to prawdziwa fabryka ciepłej wody. Kocioł osiąga wydajność 21 litrów/min (wg EN 625). Oznacza to, że użytkownik otrzymuje po ok. 9 minutach od pierwszego włączenia kotła 210 litrów ciepłej wody w ciągu pierwszych 10 minut z wiszącego kotła kondensacyjnego i to bez potrzeby ustawiania pod kotłem dodatkowego zasobnika zabierającego powierzchnię użytkową. Nic więc dziwnego, że zgodnie z normą EN 13203-1 kocioł Cerapur Acu uzyskał maksymalną ilość aż trzech gwiazdek.

Junkers z myślą o instalatorach stara się dbać o łatwość i szybkość instalacji swoich urządzeń. W komplecie z kotłem dostępna jest płyta montażowa wyposażona w zawory odcinające. Dzięki temu wszystkie przewody podłączeniowe schowane są estetycznie pod obudową kotła. Również waga urządzenia to bardzo pozytywne zaskoczenie. Wprawdzie cały komplet waży solidnie ponad 60 kg, ale instalator wieszając go na ścianie musi podnieść tylko nieco ponad 38 kg, a następnie 24 kg.   Umożliwia to modułowa budowa Cerapura Acu, dzięki której instalator najpierw wiesza moduł zasobnika, a następnie w niezwykle łatwy sposób do zasobnika „przyczepia” moduł kotła. Warto też dodać, że całe urządzenie posiada szerokość typowej szafki kuchennej tj. 60 cm. Pozostałe wymiary to wysokość 89 cm i głębokość całkowita jedynie 48 cm.

Warto podkreślić, że modułowa budowa kotła Acu zapewnia również bardzo wygodny transport tego urządzenia. Kolejna zaleta to bardzo bogate fabryczne wyposażenie kotła. W dostawie, w cenie urządzenia znajdują się nie tylko naczynie wzbiorcze i zawór bezpieczeństwa instalacji c.o. ale i m.in. odmulacz instalacji c.o., turbinka zliczająca ilość wody, pomiar temperatury wody na wejściu do urządzenia, regulator przepływowy c.w.u., naczynie wzbiorcze c.w.u., zawór bezpieczeństwa i filtr na wodzie zimnej oraz pompa cyrkulacyjna c.w.u. (dodatkowa funkcja pompy ładującej zasobnik warstwowy). Całością pracy kotła steruje wyposażony w czytelny wyświetlacz panel Bosch Heatronic 3 – trzecia, najnowsza generacja sterowania. Oczywiście panel Bosch Heatronic® 3 to również standardowe wyposażenie w cenie kotła (podobnie jak wcześniej wymienione elementy). Do dyspozycji użytkowników Junkers proponuje jako wyposażenie dodatkowe, całą gamę programowalnych i samouczących regulatorów pogodowych i pokojowych serii Fx oraz systemy powietrzno-spalinowe.

Kotły Cerapur Acu mają możliwość zasilania każdym z powszechnie dostępnych gazów ziemnych oraz gazem płynnym.

Ciepła woda dzięki kolektorom słonecznym


Uzupełnieniem istniejącej instalacji grzewczej może być układ solarny służący do przygotowania ciepłej wody. Można go zainstalować w prawie każdym gospodarstwie domowym, zarówno w nowym jak i starym budownictwie. Idealnym rozwiązaniem jest zaplanowanie systemu solarnego już na etapie projektowania domu. Wówczas instalacja główna jest wykonywana równocześnie z instalacją systemu solarnego, co znacznie wpływa na obniżenie kosztów robocizny. Na etapie projektowania można zdecydować również o kierunku, w którym ustawiony będzie dach budynku.

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie kolektorów na dachu od strony południowej pod kątem 45°C. Instalację solarną można zamontować także na budynku już istniejącym, w ramach jego modernizacji. Kolektory słoneczne mogą być przeznaczone do podgrzewania c.w.u. lub także do wspomagania c.o. To, co najbardziej istotne, to fakt, że wykorzystanie kolektorów słonecznych do przygotowania c.w.u. może przynieść nawet do 50% oszczędności rocznie na ogrzewaniu wody i do 20% oszczędności na centralnym ogrzewaniu.

Na szczególną uwagę zasługuje opatentowany przez Junkersa system regulacyjny SolarInside-ControlUnit, który optymalizuje współpracę instalacji solarnej i urządzenia grzewczego. Dzięki temu uzyskuje się maksymalne wykorzystanie energii słonecznej – energii zaoszczędzonej, bez uszczerbku na komforcie i jakości użytkowania. Inteligentna technologia systemu gromadzi w pamięci miejscowe dane pogodowe i podczas pracy systemu porównuje z aktualnymi warunkami pogodowymi. W wyniku tego procesu, określone zostaje prawdopodobieństwo uzysku solarnego, dzięki czemu temperatura w zasobniku ciepłej wody użytkowej i/lub krzywa grzania dla instalacji c.o. może zostać obniżona, a tym czasie urządzenie grzewcze może nie pracować, lub pracować z odpowiednio obniżoną mocą. SolarInside-ControlUnit działa wyłącznie z urządzeniami Junkersa, które mają zaprogramowaną powyższą funkcję. Dotyczy to zarówno kotłów jak i regulatorów Junkersa. W chwili obecnej wszystkie nowo wprowadzane do sprzedaży urządzenia grzewcze z automatyką Bosch Heatronic® 3 , posiadają aktywną funkcję SolarInside-ControlUnit (kotły CeraclassExcellence, CerapurSmart, CerapurAcu, CerapurComfort, CerapurModul).

Junkers oferuje kolektory płaskie do solarnych systemów podgrzewania wody i wspomagania centralnego ogrzewania w trzech różnych wersjach. Linia Classic to rozwiązanie dla istniejących instalacji, które można rozszerzyć o system solarny. Linia Comfort odznacza się bardzo korzystną relacją ceny do wydajności. Natomiast w linii Excellence zastosowano miedziany absorber pełnopowierzchniowy ze specjalnym pokryciem, który pochłania niemal całą energię słoneczną. Przewody w kolektorach linii Excellence ułożone są w postaci „podwójnego meandra”. Rury absorbera uformowane w kształcie wielokrotnego „S” zapewniają lepsze przenoszenie ciepła przez czynnik grzewczy.

Każdy kolektor płaski Junkersa ma powierzchnię 2,37 m2 z czego aż 2,23 m2 jest powierzchni czynnej. Inwestorzy i instalatorzy mają przy tym do wyboru wersję pionową i poziomą. Wyjątkiem jest kolektor linii Classic, który dostępny jest tylko w wersji pionowej. Rama kolektora wykonana jest z antykorozyjnego i odpornego na czynniki atmosferyczne tworzywa wzmacnianego włóknem szklanym, które jest o ok. 30% lżejsze od aluminium.


Jeśli kolektory będą montowane na dachu, instalator potrzebuje tylko jednego narzędzia montażowego (klucza imbusowego). Kolektory Junkersa są w dużym stopniu zmontowane i przygotowane do ostatecznej instalacji. Dzięki różnorodnym wariantom montażu – na dachu, w dachu, na dachu płaskim i fasadzie (45°C) oraz jako konstrukcje wolnostojące–kolektory można zintegrować zgodnie z życzeniem inwestora w dachu lub na elementach konstrukcyjnych budynku.
 

Bezpłatne ciepło z wnętrza ziemi


Ogromne rezerwy energetyczne kryją się we wnętrzu ziemi. Właściciele domów mogą je wykorzystać do własnych celów dzięki pompom ciepła, które przez cały rok ogrzewają pomieszczenia i podgrzewają wodę. Szacuje się, że dostarczając 1 kW energii do pompy ciepła, można otrzymać aż 4 kW „za darmo”.JUNKERS ma w swojej ofercie pompy ciepła pozyskujące ciepło z ziemi lub powietrza zewnętrznego.
 

Pompy ciepła powietrze-woda oferowane są w trzech różnych zakresach mocy: 5, 7 oraz 9 kW. Komplet składa się z modułu zewnętrznego oraz wewnętrznego, które tworzą kompletną powietrzno-wodną pompę ciepła do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Moduł wewnętrzny zawiera 163 l dwupłaszczowy podgrzewacz c.w.u. oraz regulator pogodowy z panelem sterowania i wyświetlaczem graficznym. Jeżeli moduł zewnętrzny nie dostarcza wystarczającej ilości energii do ogrzania budynku, wspomagany jest przez wbudowany dogrzewacz elektryczny, popularnie zwany grzałką. Pompa o mocy 9 kW, w odległości 4 metrów ma głośność tylko 41 dB(A), a warto także wiedzieć, że przy każdym podwojeniu odległości, ciśnienie akustyczne zmniejsza się o 6 dB(A). Maksymalna temperatura, jaką można osiągnąć na wyjściu z pompy to 65°C.Pompy te można wykorzystywać w nowych instalacjach, ale również do wspomagania istniejących systemów grzewczych, np. opartych na kotłach stałopalnych lub olejowych (co doprowadza do zmniejszenia kosztów ogrzewania).
 

W ofercie Junkersa znajdują się także pompy solanka-woda, o mocach grzewczych: 6, 7.5, 9 i 11 kW z wbudowanym 163 l dwupłaszczowym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej oraz pompy bez zintegrowanego zasobnika o mocach 6, 7.5, 9, 11, 14 i 17 kW. Wszystkie pompy ciepła wyposażone są w dogrzewacz elektryczny, który pomaga osiągnąć wymaganą temperaturę w przypadku zbyt niskiej temperatury czynnika grzewczego. Wbudowany panel sterowania Rego 600 obsługuje do dwóch obiegów grzewczych (w tym jeden z zaworem mieszającym). Menu jest w języku polskim, dlatego obsługa tej pompy jest łatwa zarówno dla użytkownika jak i dla instalatora czy serwisanta. Użytkownik ma możliwość samodzielnego ustawienia zadanych temperatur, krzywej grzania a także odczytu wszelkich ustawień zrobionych na pompie, czy nawet sprawdzenie rejestru wszystkich alarmów, jakie wystąpiły podczas pracy.

Pompy ciepła marki Junkers mogą podgrzewać ciepłą wodę użytkową do temperatury +58ºC bez wykorzystania dogrzewacza elektrycznego.

Wszystkie pompy ciepła marki Junkers wyposażone są w kompresor typu Scroll firmy Mitsubishi Electric. Sprężarka ta zapewnia cichą i bezwibracyjną pracę pompy ciepła. Dodatkowo, aby jeszcze zwiększyć komfort użytkowników, sprężarka jest zamontowana na specjalnych amortyzatorach tak, aby użytkownicy nie odczuwali jej obecności w urządzeniu. Współczynnik COP, czyli współczynnik sprawności cieplnej pomp wynosi do 5,0 dla ogrzewania o parametrach B0/W35°C. Każda jednofunkcyjna pompa ciepła, niezależnie od mocy ma takie same wymiary podstawy: 600 x 640 mm, a także taką samą wysokość: 1500 mm. W przypadku pomp z wbudowanym zasobnikiem c.w.u., zmianie ulega wysokość urządzenia, która wynosi 1800 mm.


Gruntowe pompy ciepła marki Junkers zostały wyróżnione statuetką TOP BUILDER 2009 dla najlepszego produktu, przyznawaną przez miesięcznik Builder oraz odznaką Odkrycie Roku 2009.

W tej samej kategorii