Pomagam „w abonamencie”

Pomagam „w abonamencie”

Wygodne i dostosowane do naszych potrzeb – subskrypcje zrewolucjonizowały naszą codzienność. Dawniej kupowaliśmy pojedyncze płyty CD czy książki, dziś coraz częściej decydujemy się na subskrypcje, które dają nam dostęp do nieograniczonej ilości filmów, seriali, muzyki czy e-booków. A gdyby w podobny sposób można było wprowadzić do naszego życia coś jeszcze bardziej wartościowego i obok abonamentu na programy rozrywkowe można było zasubskrybować… pomoc np. samotnym osobom starszym? Regularne wsparcie pozwala organizacjom pozarządowym planować działania i skuteczniej pomagać potrzebującym. A chociaż Polacy chętnie pomagają, taka forma pomocy wciąż jest rzadkością.

W Polsce aktywnie działa około 100 tysięcy stowarzyszeń i fundacji, które najczęściej są wspierane przez polskie społeczeństwo okazjonalnymi darowiznami. Co drugi Polak deklaruje, że w ciągu ostatniego roku wsparł finansowo organizację pozarządową, a 35% zrobiło to więcej niż raz. Jednak jedynie 4% społeczeństwa decyduje się na regularne, comiesięczne wsparcie finansowe. Z danych wynika, że osoby częściej wspierające organizacje pozarządowe to te z wyższym wykształceniem, wyższymi dochodami, zamieszkujące duże miasta i mające powyżej 55 lat[1]. Z drugiej strony, aż 80% Polaków korzysta z platform streamingowych do oglądania wideo, a 50% decyduje się na regularną opłatę za dostęp do treści[2]. To pokazuje, że Polacy regularnie płacą za rozrywkę, podczas gdy gotowość do regularnego wspierania NGO jest zdecydowanie mniejsza.

Porównując te dwie kategorie wydatków, chcemy zwrócić uwagę na to, jak bardzo dla Polaków istotne są natychmiastowe korzyści i efekt swoich wpłat. Może być to jednym z powodów, dlaczego częściej decydujemy się na wsparcie akcyjne niż systematyczne darowizny. Ostatnie dramatyczne wydarzenia na południu Polski pokazały, gdy potrzebna jest pomoc, polskie społeczeństwo potrafi się natychmiast zmobilizować. Solidarni, ruszyliśmy do pomocy osobom dotkniętym przez powódź organizując zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy. Jednak pomaganie to maraton – równie ważne są działania długoterminowe, które umożliwiają lepsze planowanie opieki i systematyczne wsparcie osób potrzebujących. Regularne darowizny, nawet niewielkie, dają organizacjom stabilność, dzięki której mogą realizować projekty, które przynoszą trwałe efekty. – zauważa Joanna Mielczarek, Dyrektor Operacyjna i Członek Zarządu Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. – Wierzymy, że możemy przekonać Polaków do regularnej pomocy. Większość osób korzystających z platform VOD ma włączoną opcję automatycznego odnawiania subskrypcji, co pokazuje, jak łatwo jest nam regularnie przeznaczać niewielkie kwoty na to, co lubimy. Podobnie prosto możemy wspierać potrzebujących, decydując się na regularne darowizny. – mówi Joanna Mielczarek.

Abonament na pomaganie

Możliwość płatności cyklicznych oferuje m.in. Program „Obecność” — stworzony w odpowiedzi na problem samotności wśród starszych osób. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich prowadzi go nieprzerwanie od 2003 roku, zapewniając seniorom regularne odwiedziny wolontariuszy, które często przeradzają się w trwałe międzypokoleniowe przyjaźnie. Choć sam wolontariat nie jest płatny, to skuteczna realizacja Programu wymaga profesjonalnego koordynowania działań, organizowania szkoleń, wsparcia psychologicznego oraz dostarczania seniorom pomocy w trudnych sytuacjach. Regularne wpłaty pozwalają Stowarzyszeniu docierać do osamotnionych seniorów w 13 polskich miastach, a także zapewniać stabilność Programu, co jest kluczowe dla budowania długoterminowych relacji i niesienia skutecznej pomocy.

Regularna pomoc, niczym abonament, pozwala organizacjom działać skuteczniej i długofalowo. Dzięki stałym wpłatom mamy stabilność, możemy przewidzieć nasze zasoby i skuteczniej planować pomoc dla osób starszych. Takie wsparcie jest dla organizacji nie tylko motywacją do działania, ale również umożliwia rozwijanie programu. Regularne, nawet skromne kwoty, z czasem kumulują się, tworząc zasoby, które każdego miesiąca realnie zmieniają życie osób starszych. Obecnie zaledwie 1 na 25 Polaków deklaruje regularne wspieranie organizacji pozarządowych. Czas poprawić te statystyki. Każda osoba, która zdecyduje się na systematyczne wsparcie Programu „Obecność”, przyczyni się do objęcia wsparciem większej liczby samotnych seniorów. – podkreśla Joanna Mielczarek.

Dlaczego regularne wsparcie jest tak ważne?

Samotni seniorzy, częściej niż osoby otoczone bliskimi, borykają się z problemami zdrowotnymi, brakiem poczucia bezpieczeństwa i utratą samodzielności. Dlatego ważne, by dotrzeć z pomocą jak najszybciej.

Dwa lata temu odeszła moja mama. Poczułam się bardzo samotna i szukałam kontaktów z ludźmi. Rozmowy pod blokiem są miłe, ale to za mało. Nie chciałam nachodzić swoich sąsiadów dlatego, że jestem sama. Nigdy bym nikogo nie obciążyła w ten sposób swoją osobą. W Stowarzyszeniu poczułam się tak serdecznie przyjęta. Rozmowa z drugim człowiekiem jest bardzo potrzebna. – pani Bożena
z Lublina, podopieczna Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich w ramach realizacji Programu „Obecność” w okresie świątecznym organizuje spotkania świąteczne dla podopiecznych i wolontariuszy, a latem dla podopiecznych Programu organizowane są jednodniowe wyjazdy wakacyjne za miasto. Są one dla seniorów jedyną lub jedną z niewielu okazji, aby wyjść z domu dla przyjemności i spędzić wakacyjny czas w towarzystwie wolontariuszy i innych podopiecznych. Przez cały rok prowadzony jest Telefon Zaufania dla osób starszych, realizowany przez doświadczonych ekspertów. Telefon przeciwdziała izolacji społecznej osób starszych, a jednocześnie pełni funkcję informacyjną i doradczą. Regularne darowizny na Program „Obecność” przeznaczane są także na kawę, herbatę na spotkania z seniorami, dojazdy wolontariusza do seniora, kwiaty i drobne upominki z okazji ważnych dat dla seniora, szkolenia i profesjonalne konsultacje dla wolontariuszy, spotkania grupowe dla podopiecznych, a także na profesjonalną koordynację Programu w 13 miastach.

Jak dołączyć do Klubu Przyjaciół Osób Starszych?

W ramach kampanii „Obecność pomaga” zachęcamy do tego, by zostać przyjacielem osób starszych. Przyjaźń to troska, uważność i wsparcie w trudnych chwilach. Dołączając do grona regularnych darczyńców, mamy realny wpływ na walkę z samotnością seniorów w Polsce. – mówi Elżbieta Prządka, koordynatorka regionu w Warszawie Stowarzyszenie mali bracia Ubogich. – Aby dołączyć do Klubu Przyjaciół Osób Starszych należy wejść na stronę www.obecnoscpomaga.pl, wybrać kwotę i ustawić automatyczne płatności, które co miesiąc zasilą fundusz pomocy seniorom. 

Październik jest powszechnie miesiącem dedykowanym osobom starszym. W tym czasie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1990 roku, a 20 października przypada Europejski Dzień Osób Starszych (Europejski Dzień Seniora). Obydwa święta mają na celu zwrócenie uwagi na szczególnie trudną sytuację osób starszych oraz propagowanie postulatów mających na celu poprawę sytuacji seniorów, jak np. zapewnienia odpowiedniej opieki zdrowotnej i równego udziału w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym społeczeństw. Październik to także doskonały moment, aby dołączyć do Klubu Przyjaciół Starszych i rozpocząć wspieranie Programu „Obecność”.


[1] Ufamy, ale… Polki i Polacy o organizacjach pozarządowych, Stowarzyszenie Klon/Jawor, 2023

[2] Digital Consumer Trends 2023, Deloitte

W tej samej kategorii