ID Logistics intensyfikuje automatyzację magazynów – blisko 500 robotów wprowadzonych w 2023 roku

ID Logistics intensyfikuje automatyzację magazynów – blisko 500 robotów wprowadzonych w 2023 roku

ID Logistics, wiodący dostawca usług logistyki kontraktowej w Europie, kontynuuje proces automatyzacji centrów dystrybucyjnych, skupiając się na poprawie ergonomii, zwiększeniu komfortu i bezpieczeństwa pracy oraz efektywności operacyjnej. W samym tylko 2023 roku w magazynach obsługiwanych przez operatora na całym świecie, również w Polsce, wprowadzono blisko 500 robotów.

W 2021 roku Grupa ID Logistics wprowadziła globalną strategię CSR opartą na trzech filarach skoncentrowanych na kwestiach społecznych, środowiskowych i wsparciu społeczności lokalnych. Jeden z dziesięciu celów zakłada redukcję częstości i ciężkości wypadków w miejscu pracy o 40% do 2027 roku w porównaniu z rokiem 2018.

ID Logistics, aby zrealizować ten cel, postawiło na innowacje, wprowadzając nowoczesne rozwiązania dostosowane do specyfiki zarządzanych centrów dystrybucyjnych. W ramach tego podejścia firma rozpoczęła dwa lata temu program robotyzacji o nazwie “Roboost”, który ma na celu identyfikację, testowanie i wdrożenie rozwiązań robotycznych poprawiających ergonomię i warunki pracy. W samym tylko 2023 roku ID Logistics wprowadziło blisko 500 robotów do centrów dystrybucji w 9 krajach, w tym Argentynie, Belgii, Brazylii, Francji, Holandii, Polsce, Hiszpanii, na Tajwanie i w Stanach Zjednoczonych. Roboty te mają wspierać procesy przygotowywania zamówień, transportu, składowania i obsługi.

Teraz ID Logistics przyspiesza proces robotyzacji, kładąc nacisk na wykorzystanie robotycznych ramion:

  • Robot Pack Mover, wprowadzony do użytku w dwóch magazynach we Francji, automatyzuje proces paletyzacji paczek o różnych formatach i przygotowuje do 12 palet odbiorczych. Dzięki systemowi przyssawek i kamerze, robot przenosi paczki bezpośrednio na palety, obsługując do 500 paczek na godzinę bez udziału człowieka.
  • Six Axes, robot wprowadzony w Stanach Zjednoczonych, ułatwia paletyzację i jest wykorzystywany w procesie co-packingu. Dzięki 6 osiom obrotu, robot ten charakteryzuje się pełną elastycznością ruchu, dostosowując się do różnych konfiguracji magazynu. Przenosi paczki o wadze do 6 kg za pomocą urządzeń ssących, co zapobiega ich uszkodzeniu. W procesie przygotowywania jednorodnych palet, robot może obsłużyć do 2000 paczek na godzinę, a także jest dostosowany do obsługi towarów z branży dóbr konsumpcyjnych.

Automatyzowane rozwiązania są również stosowane w centrach dystrybucji ID Logistics w Polsce.

„W Polsce jednym z przykładów jest uruchomienie nowego centrum dystrybucyjnego dla produktów odzieżowych we Wrocławiu, gdzie duża cześć zadań w procesie wykonywana jest przy użyciu robotów mobilnych (AMR), które zastępują znaczną część pracy ręcznej. Od 2020 w Mszczonowie pracujemy z wózkami AGV (ReachTruck), co pozytywnie wpływa na elastyczność obsługi oraz jakość, natomiast nowoczesny sorter wykorzystywany od 2021 roku w procesie e-commerce w jednym z naszych centrów dystrybucyjnych we Wrocławiu efektywnie sortuje przesyłki dla wielu klientów w kraju i zagranicą. Podobnie działa automatyzacja wewnętrznego przepływu dla procesów odzieżowych w magazynie w Strykowie” – Sławomir Rodak, Dyrektor ds. Badań i Rozwoju, ID Logistics Polska.

Robotyzacja jako wsparcie dla operatorów logistycznych

Zastosowanie robotów w pracy magazynowej przynosi liczne korzyści, w tym odciążenie pracowników od wykonywania rutynowych czynności, zapobieganie chorobom układu mięśniowo-szkieletowego związanym z powtarzalnymi czynnościami oraz zmniejszenie liczby wypadków. Roboty podnoszą bezpieczeństwo pracy i pozwalają pracownikom skupić się na bardziej wartościowych zadaniach. W ramach strategii ID Logistics organizowane są także dodatkowe szkolenia oraz tworzone nowe stanowiska związane z nadzorem nad pracą robotów, wspierając rozwój zawodowy pracowników i zachęcając ich do zdobywania nowych umiejętności. Automatyzacja przyczynia się również do wzrostu wydajności operacji logistycznych i skrócenia czasu obsługi zamówień.

„Integracja robotów w logistyce to nie tylko oznaka postępu technologicznego i zwiększonej produktywności, ale także sposób na poprawę komfortu pracy pracowników oraz wprowadzenie ich do pełnienia nowych funkcji w firmie. Działania podejmowane w tym zakresie pozwalają nam budować nowoczesny i dynamiczny wizerunek oraz przyciągać najlepsze talenty” – Eric Hémar, Prezes Zarządu Grupy ID Logistics.”

W tej samej kategorii