Sektor biurowy w Polsce w fazie przejściowej hibernacji

Sektor biurowy w Polsce w fazie przejściowej hibernacji

Obserwowany w tym roku spadek aktywności inwestycyjnej we wszystkich sektorach nieruchomości komercyjnych w Polsce najbardziej dotknął segment biurowy. Pomimo pewnego ożywienia pod koniec lata, całkowita wartość transakcji w okresie Q1-Q3 2023 roku wyniosła zaledwie około 1,7 mld euro, z czego jedynie 267 mln euro przypadało na aktywa biurowe.

Mimo tej fazy spowolnienia, zespół doradztwa inwestycyjnego Avison Young odnotowuje sukcesy, realizując około jedną trzecią wszystkich transakcji w segmencie biurowym, zarówno pod względem wolumenu, jak i liczby transakcji.

Warszawa pozostaje bezkonkurencyjnym centrum zainteresowania inwestorów, w przeciwieństwie do zeszłego roku, kiedy to głównie miasta regionalne przyciągały uwagę. Obecnie inwestorzy skoncentrowali się wyłącznie na rynku warszawskim.

Zmieniają się również preferencje inwestorów co do rodzaju aktywów. W poprzednim roku dominowały transakcje związane z obiektami typu “core” lub “core+”, co wskazywało na preferencję niskiego ryzyka. W bieżącym roku widoczne jest zainteresowanie aktywami “value-add” i oportunistycznymi, co świadczy o tendencji do szukania okazji inwestycyjnych.

Mimo niższego wolumenu transakcji, aktywność inwestycyjna pozostaje stosunkowo wysoka pod względem liczby transakcji. Inwestorzy skupiają się na mniejszych projektach, a główne powody zastoju w sektorze biurowym to różnice w oczekiwaniach cenowych oraz postrzeganie nieruchomości biurowych jako mniej stabilnych ze względu na rosnącą popularność hybrydowego modelu pracy.

W tej sytuacji dominują lokalni inwestorzy i kapitał rodzimy, którzy korzystają z ograniczonej konkurencji. Inwestycje z krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz kapitał rodzimy stanowią główne źródła kapitału zainwestowanego w polskie nieruchomości komercyjne w 2023 roku.

Perspektywy dla sektora biurowego są umiarkowanie optymistyczne, a w 2024 roku może pojawić się nowe źródło aktywów w wyniku refinansowań i wykupu obligacji emitowanych przez deweloperów i inwestorów. Odbudowa wolumenów transakcyjnych może być także wspierana przez zmiany polityki banków i ewentualne zwiększenie dostępności finansowania.

W tej samej kategorii