Rozwój układu pokarmowego niemowlęcia

Rozwój układu pokarmowego niemowlęcia

Przyjrzyj się zmianom, które zachodzą w małym żołądku na początku życia dziecka, a także zrozum, jak zadbać o szczególne potrzeby żywieniowe niemowlęcia w tym okresie.

W ciągu pierwszych 1000 dni życia układ pokarmowy dziecka jest szczególnie delikatny i wrażliwy. Nadal rozwija się i uczy, jak poprawnie funkcjonować, by z biegiem czasu doskonalić swoje zdolności. Obserwuj, jakie zmiany zachodzą w małym brzuszku na początku życia dziecka i poznaj wskazówki, jak zaspokajać jego specjalne potrzeby żywieniowe w tym okresie.

Rozwój układu pokarmowego dziecka kontynuuje się nawet po narodzinach

Po narodzeniu, układ pokarmowy noworodka wciąż rozwija się, osiągając dojrzałość około 5-7 roku życia. Już w czasie życia płodowego rozpoczyna się proces kolonizacji układu pokarmowego przez bakterie, co jest kluczowe dla kształtowania mikrobioty jelitowej. Na ten proces wpływają różne czynniki, takie jak rodzaj porodu i sposób karmienia w pierwszych miesiącach życia dziecka. U niemowląt karmionych piersią, głównie bifidobakterie i pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus rozwijają się z przodu, co jest zależne m.in. od obecności oligosacharydów w mleku matki. Dopiero około 3. roku życia mikrobiota jelitowa dziecka zaczyna przypominać tę obecną u dorosłych.

Ciekawostka: Pojemność żołądka dziecka zmienia się z dnia na dzień. W pierwszym tygodniu życia noworodka wynosi tylko 5-7 ml, co odpowiada wielkości małej wiśni. Po miesiącu pojemność zwiększa się już do 80-150 ml, co można porównać do jaja kurczaka.

Mleko matki jest idealne dla wrażliwego brzuszka

Sposób żywienia ma ogromny wpływ na rozwój i funkcjonowanie układu pokarmowego niemowlęcia. W pierwszych latach życia mechanizmy odpowiedzialne za trawienie i wchłanianie składników odżywczych nadal ewoluują, dlatego układ pokarmowy nie jest jeszcze gotów na przetworzenie każdego rodzaju pożywienia. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka, a także kontynuację karmienia piersią przez co najmniej 2 lata, jednocześnie wprowadzając urozmaiconą dietę.

Mleko matki zawiera prawie wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach (poza witaminami D i K, które należy suplementować zgodnie z zaleceniami lekarza).

Warto wiedzieć, że sylwetka małego dziecka cechuje się wystającym brzuszkiem. To jest naturalne i związane z niedojrzałym rozwojem mięśni brzucha. Dopiero w wieku około 3-4 lat mięśnie te stają się na tyle silne, by nadać brzuchowi bardziej płaski wygląd.

Dbając o wrażliwy brzuszek

Biorąc pod uwagę, że układ pokarmowy dziecka rozwija się przez całe pierwsze 1000 dni życia, warto pamiętać, że wymaga on szczególnej troski. Dlatego, jeśli matka nie może karmić piersią, powinna w konsultacji z lekarzem pediatrą wybrać odpowiednie mleko modyfikowane. Bebiko PRO+ 2 to forma mleka stworzona specjalnie dla najmłodszych i ich wrażliwych brzuszków. Zapewnia podwójne wsparcie wciąż dojrzewających układów trawiennych dzięki procesowi LACTOFIDUS, inspirowanemu naturalnym procesem fermentacji mlekowej, unikalnej kompozycji błonnika GOS/FOS, a także kompletnej gamie składników odżywczych wspierających prawidłowy rozwój, takich jak kwasy omega 3 (DHA i ALA), wapń, witamina D, żelazo i jod.

Czy wiesz, że jelito jest często nazywane “drugim mózgiem”? Już od pierwszych dni życia jelita i mózg dziecka są ze sobą powiązane. W jelitach znajduje się znaczna ilość połączeń nerwowych, które wpływają na nastrój, sen, apetyt i uczucie sytości. Dlatego dzieci są szczęśliwe, gdy nie mają żadnych problemów trawiennych, a ich brzuszki są pełne.

Ważna informacja: Karmienie piersią jest najodpowiedniejszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt, zalecanym przez Światową Organizację Zdrowia dla małych dzieci w połączeniu z różnorodną dietą. Mleko matki dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych dla prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią jest najbardziej efektywne, gdy matka zdrowo się odżywia w czasie ciąży i laktacji oraz nie zachodzi potrzeba dodatkowego karmienia. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia dziecka, matka powinna skonsultować się z lekarzem.

W tej samej kategorii